Yeni Yılda Sağlıklı Yaşam İçin 13 Öneri

Yeni yıl yeni başlangıçlar demek, bembeyaz bir sayfa açmaktır. Bu kimileri için yeni bir diyet ile fazla kilolarından kurtulma, kimileri içinse yeni bir egzersiz rutini oluşturma olabilir. Bazen sağlığımız için aldığımız yeni kararlar epey kısıtlayıcı veya sürdürülebilirliği zor olabiliyor. Her yeni yılda hevesle sağlıklı yaşama başlıyor fakat daha sonra vazgeçiyoruz. Bu kısırdöngüyü kırmak; daha gerçekçi ve sürekli takip edilebilir hedefler ile sağlıklı yaşam felsefesini sürekli gerçekleştirmek için sizlere güzel bir liste derledik.

YENİ YILDA SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN EDİNMENİZ GEREKEN 13 ALIŞKANLIK:

 

1-SAĞLIKLI BESİNLER TÜKETİN

 Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar, kepekli tahıllar ve balıklar dahil olmak üzere tüm yiyecekler, vücudunuzun sağlıklı çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri içerir. Sağlıklı bir vücut her zaman dinç olmanızı ve bağışıklığınızın güçlü olmasını sağlar. Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmek ve sevdiğiniz yiyecekleri tüketmek önemlidir.

2- ÇOK HAREKET EDİN

Masa başı işi olsun olmasın insanların tamamının olması gerekenden daha fazla oturduğunu biliyor muydunuz? Çok oturmanın sağlık üzerine olumsuz etkileri olabilir. Otururken fazla kalori yakamazsınız ve iç organlarınız da çok verimli çalışmaz. Üstelik eklem agrıları ve kilo problemleri gibi pek çok sorunun tetikleyicisi olabilir. Hiç vaktiniz olmasa bile gün içinde saat başı 5 dk ayağa kalkıp yürümek veya öğle aralarınızda 15 dklık bir yürüyüş vücudunuza iyi gelecektir. Mümkünse işten eve yürüyerek gelmeniz sağlıklı yaşamın adımlarını atmak demektir.

3- ŞEKERLİ İÇECEKLERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Şekerli içecekler her zaman ; obezite, karaciğer yağlanması, insülin direnci, kalp hastalığı vb. hastalıklara zemin hazırlamasıyla anılır. Şekerli içeceklerden vazgeçmenin zor olduğunu biz de biliyoruz. Bu nedenle size bir önerimiz var: sevdiğiniz meyvelerden kendi tatlı içeceklerinizi hazırlamak sağlıklı yaşam standardı için çok faydalı olabilir. İnsanın eliyle yaptığı gibisi olur mu hiç?

4- DÜZENLİ UYUYUN

Uyku sağlıklı yaşam için olmazsa olmazdır. Uykusuzluk sizin farkında olduğunuz ya da olmadığınız pek çok rahatsızlıklara sebep olabilir. Örneğin, uyku eksikliği kilo alımı, kalp hastalığı ve depresyon riskinizi artırabilir. Yeterince uyuyamamanızın birçok nedeni olabilir, bu nedenle uyku miktarınızı ve kalitesini artırmanın en iyi yollarını belirlemek için programınıza ve yaşam tarzınıza odaklanabiliriz. Yatmadan önce ekran süresini kısaltmak, yatak odanızdaki ışık kirliliğini azaltmak, kafeini azaltmak, makul bir saatte yatmak ve yatmadan önce hafif egzersiz yapmak uyku kalitenizi arttırabilir. Uyku kaliteniz ise sağlıklı yaşam rutininizi geliştirir.

5- SPOR YAPIN

Her yeni yılda , fazla yağlardan kurtulmak veya kas yapmak için spor salonlarına pahalı üyelikler satın alıyoruz. Vücudumuz o tempoya alışmaya başlasa da bunu bir rutin haline getiremiyoruz ve yapılan spordan çok çabuk yorulup vazgeçiyoruz. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri için spor yapmak bu sefer tekrarlayabileceğiniz bir rutin olmalı. Mesela kendinize ait bir haftalık liste hazırlayın, evde veya spor salonunda belli saat aralıklarında uygulayabileceğiniz egzersizler yaparak vakit geçirebilirsiniz. Bunun dışında işten önce yarım saatlik bir yürüyüş, koşu veya bisiklete binmek veya evinize giden bir spor salonunda yüzmek basit ve sürdürülebilir egzersizdir. Ve sağlıklı yaşam rutini için hareketli kalmak önemlidir.

6- KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Kendinize zaman ayırmak bencilik değildir. Aslında, optimal sağlık ve refah için zorunludur. Bu özellikle ebeveynler ve sağlık çalışanları gibi bakıcı rollerde olanlar için geçerlidir çünkü bu tür işlerde çalışan pek  çok insan kendilerine dikkat edemeyebilir çalışma şartlarından dolayı yorgunluktan dolayı kendilerine zaman ayıramayan insanlar psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir. Yoğun programlara ve sınırlı süreye sahip insanlar için, kendi kendine bakmaya karar vermek biraz planlama gerektirebilir. Ancak, zaman yatırımına değer. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında kendinize zaman ayırmanın ayrıntılı veya zaman alıcı olması gerekmez. Her hafta banyo yapmak, en sevdiğiniz haftalık yoga dersine katılmak, kendiniz için sağlıklı bir yemek hazırlamak, doğada yürüyüşe çıkmak veya fazladan bir saat uyumak da olabilir.

7- EVDE YEMEK YAPIN

Araştırmalar, evde daha fazla yemek pişiren insanların, hareket halindeyken daha fazla yemek yiyen insanlardan daha iyi diyet kalitesine ve daha az vücut yağına sahip olduğunu gösteriyor. Evde yemek yapmak dışarıda yemek yemekten daha sağlıklıdır ve kendinize zaman ayırmanız keyifli bir vakit geçirmeniz açısından faydalı olacaktır. Aslında, 11.396 yetişkinde yapılan bir araştırma, haftada 5 veya daha fazla ev yapımı yemek yiyenlerin haftada 3 ev yapımı yemekten daha az yiyenlere kıyasla, aşırı kilolu olma olasılığının %28 daha az olduğunu bulmuştur. Günde bir öğün yemek yaparak başlayın, sonra evde yemek yemenin daha keyifli ve daha sağlıklı olduğunu anlayacaksınız. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında evde yemek yapmayı sık sık uygularsanız hem maddi hem manevi olarak daha mutlu hissedeceksiniz.

8- TATİLE ÇIKIN

Tatil yapmak kısa bile olsa stres seviyeleri üzerinde önemli ve acil olarak olumlu etkilere sahip olabilir ve refahı artırabilir. Yeni yılda, arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle veya kendi başınıza tatil yapmak için bir karar verin. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri  Her zaman ziyaret etmek istediğiniz bir bölgeye seyahat etmek ya da günübirlik bir gezi planlamak olsun , dinlenmek ve rahatlamak için biraz zaman ayırmak da sağlık için önemlidir.

9- YENİ BİR HOBİ DENEYİN

Yetişkinler yaşları ilerledikçe gençken keyif aldıkları hobilerden ve alışkanlıklardan uzaklaşmışlardır bunun en önemli nedeni iş hayatının yorucu ve çalışma saatlerinin uzun olmasıdır. İnsanlar iş ve ev arasında ki monotonlaşmış hayat biçiminden dolayı psikolojik bunalımlar geçirmektedir bundan kurtulmanın yolu yeni hobiler edinmek farklı şeyler denemekten geçer. Bununla birlikte, araştırmalar, sevdiğiniz bir hobiye katılmanın daha uzun ve daha sağlıklı yaşam sürmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

10- MEDİTASYONU DENEYİN

Meditasyon zihinsel refahı arttırmak için kanıta dayalı bir yoldur. Anksiyete veya depresyonu olan insanlar için özellikle yararlı olabilir. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında meditasyonu uygulamayı denemek mükemmeldir çünkü meditasyon yapmanın birçok yolu vardır ve size bir meditasyon pratiğine nasıl başlayacağınızı öğreten kitaplar, podcast’ler ve uygulamalar bulmak kolaydır.

11- TELEFON KULLANIMINI OLABİLDİĞİNCE AZALTIN

Birçok kişi iş ve eğlence için telefonlarına ve bilgisayarlarına güveniyor. Bununla birlikte, elektronik cihazlara – özellikle sosyal medyaya – çok fazla zaman harcamak, bazı çalışmalarda depresyon, kaygı ve yalnızlık ile bağlantılıdır. Sosyal medyada gezinmek, TV izlemek veya bilgisayar oyunları oynamak için harcadığınız zamanı azaltmak için farklı hobiler edinmelisiniz. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında telefonda vakit geçirmeyi azaltmayı denerseniz ve farklı hobiler edinmeyi göze alırsanız ruh halinizi arttırmanıza ve üretkenliği arttırmanıza yardımcı olabilir.

12- DIŞARIDA ZAMAN GEÇİRİN

Dışarıda daha fazla zaman geçirmek , stresi azaltarak, ruh halini yükselterek ve hatta kan basıncını düşürerek sağlığı iyileştirebilir. Her gün dışarıda daha fazla zaman geçirmek için bir yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında dışarıda zaman geçirmek, nerede yaşarsanız yaşayın, herkesin çoğuna fayda sağlayabilecek sürdürülebilir ve sağlıklı bir hedeftir. Öğle tatilinde dışarıda bir yürüyüş yapmak, hafta sonları yürüyüş yapmak, arkadaşlarla kamp yapmak veya sadece arka bahçenizin veya yerel parkınızın güzelliğine dalmak, doğayı günlük rutininize dahil etmenin tüm yollarıdır.

13- DİŞLERİNİZE İYİ BAKIN

Ağız sağlığınızı korumak, ömür boyu sürdürebilen ve sürdürülmesi gereken bir yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında yer almaktadır. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak dişeti hastalığı ve ağız kokusu gibi oral durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Dahası, bazı araştırmalar dişeti hastalığının Alzheimer ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık durumlarıyla ilişkili olabileceğini ve ağız bakımını daha da önemli hale getirdiğini göstermektedir. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, çoğu diş hekimi yılda en az bir kez muayene ve temizlik önermektedir.

İlginizi Çekebilir