Yemek yedikten 1-2 saat sonra acıkmanıza, sürekli yemek yeme isteğinize anlam veremiyor musunuz? Yemek yeme düzeninizde etkili sebepleri sizler için derledik.

Tuz İştahınızı Arttırır.

Evet , kısa vadede sizi susatıyor. Ancak son araştırmalar şunu gösteriyor ki, zamanla yüksek miktarda tuz alımı aslında daha az su içmenizi fakat daha fazla yemenizi sağlar. Bunun asıl sebebi Tuzun , vücudu su tasarrufu için tetiklemesi ve üre denilen bir bileşik üretmesiyle alakalıdır. Vücudumuz bu işlem için çok fazla kalori harcar bu yüzden sürekli aç hissedersiniz ve yeme ihtiyacı duyarsınız. Ayrıca işlenmiş gıdalar da genellikle gizli sodyumlara sahiptir, bu nedenle daha çok taze şeyler yemeyi hedefleyin.

 

Kahvaltıda Sebzeye İhtiyacınız Vardır.

Güne nişastalı, hızlı sindiren karbonhidratlarla (mısır gevreği, waffle veya tost gibi) başladığınızda açlık hormonlarınızı “uyandırıyorsunuz” ve onları bütün gün daha aktif hale getiriyorsunuz, diyor Brooke Alpert, R.D.N. Bunun nedeni, bu yiyeceklerin kan şekerinizin yükselmesine neden olarak, insülin ve kortizolde (yağ depolanmasını destekleyen bir hormon) yükselmesine neden olur, bu da kan şekerinizi düşürür ve tekrar acıkırsınız.Bu yukarı-aşağı döngü, nişastalı yiyecekler yediğinizde gerçekleşir, ancak araştırmalar boş bir mideyle uyandığınızda en değişken olduğunu gösterir. Kan şekerinizi sabit tutmak ve gün boyu aç kalmaktan kaçınmak için Alpert, yumurta ve sebzeler gibi protein ve düşük nişasta içeren karbonhidrat kahvaltısı yapmayı ve öğle ve akşam yemeklerinde ekmek ve tahıllardan tasarruf etmenizi öneriyor.

Ruh Haliniz Bozuksa

Eğer kaygı ve endişeniz sizi geceleri ayakta tutuyorsa, uyku eksikliği iştahınızı arttırabilir. Ayrıca , stres açlığı uyaran kortizol seviyenizi de yükseltir. Bu hissi bastırmak için , sıcak yoga yapmayı deneyin. Çalışmalar, sıcakta egzersiz yapmanın, egzersizin doğal iştah bastırıcı etkisini uzatabildiğini, yoga ise dinlenmenize yardımcı olduğunu gösteriyor.

Çok Sık Yerseniz

Bütün gün yemek açlık hormonlarınızı vurur. Küçük ısırıkları yediğinizde asıl ögünlere oturmazsanız, hiç bir zaman gerçekten aç veya tok hissetmezsiniz. Bunun yerine her dört saatte  bir yiyin. Günde üç kez protein, lif ve sağlıklı yağ ile bir yemek yiyin ve yemekler dört saatten fazla olduğunda, sizin için sağlıklı atıştırmalıklar ile destekleyin. Akıllıca bir seçim olarak: ceviz. Onları yemek, son zamanlarda yapılan bir araştırmada, açlığı ve istekleri düzenleyen beynin bir alanını harekete geçirir.

Sıkıldıysanız

Amaçsız olduğumuzda yemek gibi uyarıcı bir şey ararız. Araştırmalar cips ve çikolata gibi şeylere daha çok meyilli olduğumuzu söylüyor. Bu size tanıdık geliyorsa, vücudunuza odaklanın ve huzursuz bir mide gibi gerçek açlık belirtilerini fark edin. Yemek yerken, deneyime odaklanın ve tadını çıkarın.

Bunu ne kadar çok yaparsanız, fiziksel ve duygusal açlık arasındaki farkı o kadar iyi anlarsınız – ve umarım her zaman gerçekten aç olmadığınızı fark edersiniz.