Günlerce bir şey yemeyip sadece sıvı tüketerek beslenme fikri, bazıları için çılgınca olmasına rağmen juice detoksu birçok kişi tarafından benimsenmiş olacak ki şimdilerde ona bir alternatif çıktı: Çorba detoksu. Çorba bir süreliğine detoks yapmak, arınmak isteyenler tarafından kullanılıyor. Üstelik, çorbalar meyve yerine genellikle sebzelerle yapıldığı için glisemik indeksi düşük ve lif oranı yüksek bir gıda olarak büyük ilgi görüyor.

Sebze çorbaları, yüksek besleyici içeriği ve kolay sindirimiyle son dönemin gözdesi haline geldi. Alternatif tıpla uğraşan birçok isim, detokslar sayesinde birçok sağlık problemine neden olan birikmiş toksinlerin atılabileceğini düşünüyor.

Çorba detoksuna geri dönecek olursak; detokslar genellikle vücudu beslemek ve toksinlerden arındırmak için yapılır. Bu yüzden detoks dendiğinde akla sindirimi kolay, zengin besleyiciliği olan gıdalar gelir. Yaşam koçu ve beslenme uzmanı Rachel Feldman, çorba detoksu yapmak isteyen danışanlarına günde altı defa çorba içmelerini öneriyor ve bu detoksun üç günle sınırlandırılması gerektiğini söylüyor. Feldman’ın en önemli uyarısı da bu detoksu yapmak isteyenlerin bedenlerini dinlemesi. Örneğin eğer çorba detoksunuza protein eklemek istiyorsanız, bundan çekinmemelisiniz. Aslında detoks denilen şey, kilo kaybetmek için değil bedeni beslemek, toksinlerden arındırmaktan ibaret.

Şimdi gelelim çorba detoksunun nasıl yapılacağına:

1. Çorbanızı önceden hazırlayın ve böylelikle günlük altı porsiyon çorbanız hazır bulunsun.

2. Et suyu veya tavuk suyunu çorbanızın temel malzemesi olarak kullanın ve üzerine istediğiniz sebzeyi ekleyin. İyice kaynadıktan sonra ister sebzeleri blender yardımıyla püre haline getirin, isterseniz ufak ufak doğranmış halde tüketin. Eğer et suyu veya tavuk suyu sevmiyorsanız veya tüketmiyorsanız, sadece su kullanabilirsiniz. Ancak çorbanızda krema veya süt ürünü kullanmak yok.

3. Çorbanızı günde 6 porsiyon şeklinde tüketin. Eğer biraz daha yemek isterseniz, bir veya iki porsiyon daha ekleyebilirsiniz.

4. Çorba detoksu süresince kendinizi susuz kalmış hissediyorsanız, 600 ml kadar suyun içine çay kaşığının çeyreği kadar tuz, yarım limon suyu, bir çay kaşığı bal ve 100 ml hindistancevizi suyu ekleyip karıştırın. Vücudunuza mineral desteği vermek için bu karışımı için.