Rahat Uyumaya Yardımcı Çaylar : 6 Farklı Seçenek

 

Rahat uyumaya yardımcı çaylar listemizin önemi yoğun tempoda ve stresli bir şehir yaşantısında daha belirgindir. İyi bir gece uykusu genel beden ve ruhsal sağlığınız için önemlidir. Uyku gün içerisinde sizi sağlıklı kılan temel ihtiyaçlardan biridir. Uzmanlar, 18-60 yaşları arasındaki yetişkinlerin her gece en az 7-9 saat uyumasını tavsiye etmektedir. Çok az veya çok fazla uyku, artan depresyon, diyabet, kalp hastalığı ve hatta ölüm riski ile ilişkili olabilir. Ancak çağımızda her gece en az 7 saat uyku uyumak her zaman kolay olmuyor. Günün yorgunluğunu atmaya ve rahat uyumaya yardımcı çayları sizin için derledik.

rahat uyumaya yardımcı çaylar

1. Lavanta Çayı

Lavanta aromalı ve yatıştırıcı kokusuyla pek çok alanda kullanılabilen bir bitkidir. Antik çağda, Yunanlılar ve Romalılar sık ​​sık banyolara lavanta eklerdi ve sakinleştirici etkisinden tarih kitaplarında bahsedilir. Rahat uyumaya yardımcı olması için de lavanta tüketilebilecek bir bitkidir. Lavanta çayı, çiçekli bitkinin küçük mor tomurcuklarından yapılır.

Aslen Akdeniz bölgesine özgü olan ama artık dünya çapında yetiştirilen lavanta çayını; birçok insan rahatlamak , sinirlerini yatıştırmak ve rahat uyumaya yardımcı olduğu için içmekte. Araştırmalar lavantanın insanlarda kaygıyı azaltabileceğini ve uyku kalitesini artırabileceğini göstermiştir.

Lavantanın uyku kalitesini artırdığına dair kesin kanıtlar bulunmamasına rağmen, rahatlatıcı aroması gevşemenize yardımcı olabilir ve uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.

2. Papatya Çayı

Yıllardır papatya çayı , iltihabı, stresi ve kaygıyı azaltmak ve uykuya yardımcı olması için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Aslında, papatya genellikle hafif bir sakinleştirici veya rahat uyumaya yardımcı çaylar arasında kabul edilir. Sakinleştirici etkileri, papatya çayı içinde bolca bulunan apigenin adı verilen bir antioksidan ile ilişkilendirilebilir. Apigenin, beyninizdeki kaygıyı azaltabilecek ve uykuyu başlatabilecek belirli reseptörlere bağlanır.

Araştırmalarda: Huzurevinde yaşayan 60 kişiden oluşan bir çalışma, günde 400 mg papatya özü alanların, almayanlardan önemli ölçüde daha iyi uyku kalitesine sahip olduğunu tespit etti. Papatya rahat uyumaya yardımcı çaylar arasında en bilindik ve en doğruluğu kanıtlanmış çaylardandır.

3. Limon Otu Çayı

Limon otu nane ailesine aittir ve tüm dünyada bulunur. Aromaterapide kullanılmak üzere sıklıkla özüt şeklinde satılırken, limon otu yaprakları da çay yapmak için kurutulur. Bu narenciye kokulu, aromatik bitki orta çağlardan beri stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için kullanılmıştır. Eğer uyku problemlerini kronik olarak yaşıyorsanız, yatmadan önce limonlu balsam çayını yudumlamak yardımcı olabilir.

Kanıtlar, balsamın farelerde GABA seviyelerini arttırdığını ve bu da balsamın yatıştırıcı gibi davranabileceğini gösterdi. Rahat uyumaya yardımcı çaylardan olması araştırmacılar tarafından desteklenmiştir. Ayrıca, küçük bir grup insanla yapılan çalışmada, katılımcılar 15 gün boyunca günde 600 mg limon otu ekstresi aldıktan sonra uykusuzluk semptomlarında %42 azalma olduğunu gözlemlendi. Bununla birlikte, çalışma bir kontrol grubu içermemiş, sonuçlar ise kişilere sorulması üzerine elde edilmiştir.

4. Manolya Çayı (Manolya Kabuğu)

Manolya yaklaşık 100 milyon yıldan beri yaşayan bir çiçekli bitkidir. Manolya çayı çoğunlukla bitkinin kabuğundan yapılır, fakat aynı zamanda kurutulmuş tomurcuk ve saplardan oluşur. Geleneksel olarak manolya; Çin tıbbında, karın rahatsızlığı, uykusuzluk, burun tıkanıklığı ve stres gibi çeşitli semptomları hafifletmek için kullanılmıştır. Şimdi kaygı giderici ve yatıştırıcı etkileri ile dünya çapında kabul görüyor. Sakinleştirici etkisi büyük olasılıkla, manolya bitkisinin saplarında, çiçeklerinde ve kabuğunda bol miktarda bulunan honokiol bileşiğinden gelir.

5. Nane çayı

Resmen Lamiaceae olarak bilinen nane ailesinin bitkileri, mutfakta pek çok kullanımları ile bilinmektedir. Rahat uyumaya yardımcı çaylardan biri de nane çayıdır. Nane geleneksel tıpta yıllardır kullanılmaktadır. Çayın antiviral, antimikrobiyal ve hatta anti alerjik özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Nane ayrıca hazımsızlık ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi gastrointestinal (GI) koşullara da yardımcı olabilir.

6. Kediotu Çayı

Kediotu tatlı kokulu pembe veya beyaz çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir ve hanımeli ailesinin bir parçasıdır. Kediotu bitkisinin kökü, uykuyu teşvik ettiği ve uykusuzluğu giderdiği bilinen bir şifalı bitki olarak kullanılır rahat uyumaya yardımcı çaylar arasında her zaman yerini bulan bu çay sağlık açısından da faydalıdır. Özellikle menopozal kadınlarda uykusuzluğu hafifletmek ve uyku kalitesini arttırmak için işe yarıyor.

 

Not: Bu listede yer alan çaylar günümüzde sıklıkla tüketilmesine karşın özel bir diyet uyguluyorsanız, gebeyseniz veya kronik rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışmadan tüketmemeniz önerilir.

İlginizi Çekebilir