Benzer Yazılar

Evde kendi sıktığınız portakal suyunun sandığınız kadar sağlıklı olmadığını biliyor muydunuz.

Portakal suyu ve taze portakalların besin içerikleri benzerdir. Ancak bazı önemli farklılıklar vardır.

En önemlisi, bir taze portakal ile karşılaştırıldığında, bir portakal suyu porsiyonunda önemli ölçüde daha az lif bulunur. Çoğunlukla meyve şekeri olan kaloriler ve karbonhidratların miktarı taze portakalın yaklaşık iki katıdır.

Burada, bir bardak (200 ml) portakal suyunun orta dereceli bir portakal (131 gram) ile karşılaştırıldığında besin değerine daha yakından bakabilirsiniz; her ikisi de bir porsiyon meyve olarak sayılır 

           Portakal Suyu Taze Portakal

Kalori 111                    62

Yağ         0.50 gram            0.16 gram

Karbonhidrat 25.7 gram           15.4 gram

Lif         0.5 gram                    3 gram

Protein   1.70 gram            1.20 gram

A vitamini Günlük Değerin %4’ü Günlük Değerin %6’sı

C vitamini Günlük Değerin %248’i          Günlük Değerin %116’sı

Tiamin Günlük Değerin %15’i Günlük Değerin %7’si

B6 Vitamini Günlük Değerin % 7’si         Günlük Değerin %4’ü

Folat Günlük Değerin %18’i Günlük Değerin %10’u

Kalsiyum        Günlük Değerin %2’si Günlük Değerin %5’i

Magnezyum Günlük Değerin %7’si Günlük Değerin %3’ü

Potasyum Günlük Değerin %14’ü         Günlük Değerin %7’si

Portakal suyunun bir bardağında, bir tane taze portakalın yaklaşık iki katı kalori ve şeker bulunur. Vitamin ve mineral içerikleri benzerdir. Ancak meyve suyu işleme ve depolama sırasında bazı vitaminleri ve faydalı bitki bileşiklerini kaybeder.

Hazır Portakal Suları

Mağazadan alınan portakal suyu adına en besleyici seçenek, ekstra posa içeren %100 portakal suyudur. En kötü seçenek ise ilave şekerlerin yanı sıra çok az miktarda gerçek meyve suyu içeren portakal aromalı içeceklerdir.

 Sağlık uzmanları, meyve suyunun günlük meyve kotanızın yarısından fazlasını kapsamaması gerektiğine dikkat ederek taze, tam meyveyi seçmenizi tavsiye ediyorlar. Ortalama bir yetişkinin günde bir bardaktan (200 ml) fazla meyve suyu içmemesi gerektiğini unutmayın

Portakal suyu bazı sağlık yararları ile bağlantılı olmasına rağmen, esas olarak kalori içeriği ve kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkileriyle bağlantılı dezavantajları da vardır.

Portakal Suyunun Yararları

Bazı araştırmalar portakal suyunun kalp sağlığına olan yararlarını test etmiştir. Sonuçlar, antioksidan miktarını artırmaya yardımcı olabileceğini ve damar tıkanıklığı için bir risk faktörü olan kolesterole serbest radikaller tarafından verilen hasara karşı koruma sağlayabileceğini ortaya atmıştır.

Portakal Suyunun Zararları

Portakal suyu, günde iki porsiyon meyve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak günlük meyve kotanızın yarısından fazlasını oluşturmamalıdır. Bu, alımınızı günlük bir porsiyon meyve suyu ile sınırlamanız gerektiği anlamına gelir.

Portakal suyu bazı sağlık yararları ile bağlantılı olmasına rağmen, esas olarak kalori içeriği ve kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkileriyle bağlantılı dezavantajları da vardır.

 Portakal suyunun içilmesi sizi çok fazla doyurmaz ve aşırı kalori ve kilo alımına katkıda bulunabilir. Ayrıca kan şekerinizi bir portakaldan daha fazla artırabilir ve diş çürümesi riskinizi de yükseltebilir.

Son Yazılar

Buna Benzer Diğer Yazılar