Modern Tıbbın Da Mucizesi : Civan Perçemi

Civanperçemi, kadınlarda hormonal dengesizlik ve sindirimin tedavisi için modern tıbbın bir parçası olan çiçekli bir bitkidir. Bu mütevazi bitkinin kullanım alanları çoktur ve soğuk algınlığı, ateş, menstürasyon problemleri, yeme bozuklukları ve sindirimi tedavi etmek için eski çağlardan beri tıbbi dünyanın bir parçası olmuştur.

Nasıl bir bitkidir bu civan perçemi ;

Civan perçemi  papatya ve krizantem ailesinden geliyor, aslında bir bitkidir, ancak hala çoğu kültürde sebze olarak kullanılır.
Civan perçemi türlerine göre boyları 5 veya 10 cm arasında değişmektedir. Civan perçeminin özellikle yaprakları tüylü bir yapıya sahiptir. Civan perçemi çiçeklerini rengi de farklılık gösterebilmektedir. Civan perçemi çiçekleri beyaz veya krem rengi olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Civan perçeminden en iyi şekilde faydalanabilmek için bu bitkiyi güneş en tepedeyken toplamak gerekir. Bu şekilde toplanan civan perçemi bitkisinden daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

Civan perçeminin faydaları

Cilt yaralarını iyileştirir ve kanamayı durdurur

 Anti-inflamatuar Özellikleri vardır 

Sindirim hastalıklarını tedavi eder 

Antiseptiktir

Yara izlerini giderir 

Hormon Dengesini düzenler 

Tansiyonu dengeler 

Astım hastalığına iyi gelir 

Civan perçeminin cilde etkisi 

Cilt bakım ürünleri ve merhemler civanperçemi esansiyel yağları ve egzama ve sakin cilt iltihabını temizlemeye yardımcı olan özleri içerir. Akne izleri de taşıyıcı yağlara ilave edildiğinde civanperçemi esansiyel yağı ile iyileştirilip tedavi edilebilir. Civanperçemi çayı, cildin hücre yenilenmesini arttırmak için vücudu temizlemenin mükemmel bir yoludur.
Rahim kanseri önleyici ve aynı rahim ağzı kanserini tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.

Cıvanperçemi nasıl kullanılır?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu civan perçeminin özellikle kadınlar için bulunmaz bir nimet olduğunu dile getirmiştir. Hem rahim kanserini önleyici etkisi sayesinde hem de regl sancılarını tedavi etmesi sebebiyle kadınların muhakkak kullanması gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kadınların regl sancılarını ve rahim kanserinden korunmaları için günde iki defa çayınını içilmesini tavsiye ediyor.
Aynı zamanda Saraçoğlu yumurtalıklarda meydana gelen iltihaplanmayı da civan perçemi bitkisinin iyileştirdiğini söylüyor.
Aynı zamanda Saraçoğlu karaciğerde meydana gelen yağlanmayı civan perçemi kürü içerek tedavi edebileceğinizi söylüyor.

Cıvan perçemi kürü nasıl hazırlanır?

1 tatlı kaşığı cıvanperçemi
1 su bardağı kaynayan suda kısık ateşte 4 dk demlenir. Soğuduktan sonra süzülür. 1 hafta boyunca akşam yemmeklerinden en az iki saat sonra içilir. Bu karışım içildikten sonra herhangi bir şey yiyip içilmez.

 

Civan perçemi çayı nasıl yapılır?

Su ile birlikte kesinlikle kaynatılmaz. Kaynar suya eklenerek hazırlanır.
Taze ise yaprakları kurutulmuş ise tohumları ve kabuk kısımları kullanılır.

YAPILIŞI:

Taze olarak içecekseniz 3 veya 4 adet kadar civanperçemi yaprağı, kurutulmuş ise 1 tatlı kaşığı kadar civan perçemi tohumu ya da kabuğu 1 su bardağı ya da büyük bir fincan kaynar suyun içerisine atılır. En az 10 dakika demlenmesi beklenir. Ilık olarak içilir. Tadı biraz acımsı ve keskin olduğu için bir dilim limon ya da tatlandırmak için bal ekleyerek günde 3 defa aç veya tok karnına içilebilir.

UYARILAR!

Civanperçemi çayı bazı kişilerde alerji yapabilir. Bu tip bitkilere alerjiniz olup olmadığını anlamak için önce çok az miktarda hazırlayıp dikkatlice kullanınız.
Düşük riskini arttıracağı için hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.
Emziren anneler için de tüketilmesi önerilmemektedir.

 

İlginizi Çekebilir