Mide Ağrısına Ve Fesadına İyi Gelen Gıdalar

Benzer Yazılar

Neredeyse herkes zaman zaman mide ağrısı ve fesadı yaşar.

Yaygın semptomlar arasında mide bulantısı, hazımsızlık, kusma, şişkinlik, ishal veya kabızlık sayılabilir.

Mide ağrısı ve fesadı için birçok potansiyel nedeni vardır. Tedaviler altta yatan nedene bağlı olarak değişir.

Neyse ki, çeşitli yiyecekler mide rahatsızlığınızı giderip kendinizi daha hızlı bir şekilde toparlamanıza yardımcı olabilir.

1. Zencefil Bulantı ve Kusmayı Rahatlatabilir

Bulantı ve kusma, mide rahatsızlanınca sık görülen belirtileridir.

Parlak sarı etli kokulu, yenilebilir bir kök olan zencefil, bu semptomların her ikisinde de doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Zencefilin tadını çiğ, pişmiş, sıcak suda demlenmiş veya takviye olarak alabilirsiniz. Her şekilde etkilidir.

Genellikle sabah bulantısı, bulantı ve kusma gibi bir durumdan muzdarip kadınlar tarafından alınmaktadır.

500’den fazla gebe kadını içeren 6 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 1 gram zencefil almanın gebelikte 5 kat daha az bulantı ve kusma ile ilişkili olduğunu buldu.

Zencefil ayrıca kemoterapi veya büyük ameliyat geçiren insanlar için de yararlıdır. Çünkü bu tedaviler bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Kemoterapi veya ameliyattan önce günde 1 gram zencefil alınması, bu semptomların şiddetini önemli ölçüde azaltabilir.

Zencefil hareket hastalığı için doğal bir ilaç olarak bile kullanılabilir. Önceden alındığında, bulantı semptomlarının yoğunluğunu azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bunun nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılmadı. Ancak zencefilin midedeki sinir sistemi sinyalini düzenlediği ve midenin boşalma hızını artırdığı, böylece mide fesadı ve kusmayı azalttığı varsayılıyor.

Zencefil genellikle güvenli kabul edilir. Ancak günde 5 gramın üzerindeki dozlarda mide ekşimesi, mide bulantısı ve ishal oluşabilir.

Özet: Zencefil, özellikle hamilelik, cerrahi, kemoterapi veya hareket hastalıklarıyla ilişkiliyken bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Papatya Kusmayı Azaltabilir ve Bağırsak Rahatsızlığını Yatıştırabilir

Küçük beyaz çiçekleri olan şifalı bir bitki olan papatya, mide rahatsızlıkları için geleneksel bir ilaçtır.

Papatya kurutulabilir, bir çayın içine demlenebilir veya bir takviye olarak ağızdan alınabilir.

Tarihsel olarak, papatya, gaz, hazımsızlık, ishal, bulantı ve kusma gibi çeşitli bağırsak sorunları için kullanılmıştır.

Bununla birlikte, yaygın kullanımına rağmen, sınırlı sayıda çalışma sindirim şikayetleri için etkinliğini desteklemektedir.

Küçük bir çalışma, papatya takviyesinin kemoterapi tedavilerinden sonra kusma şiddetini azalttığını buldu. Ancak diğer kusma tipleri üzerinde de aynı etkiye sahip olup olmayacağı belli değildir.

Bir hayvan araştırması, papatya özlerinin, bağırsak spazmlarını azaltarak ve dışkıya salgılanan su miktarını azaltarak farelerde ishali rahatlattığını buldu. Ancak bunun insanlar için geçerli olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuldu.

Papatya ayrıca hazımsızlık, gaz, şişkinlik ve ishalin yanı sıra bebeklerde kolik almayı azaltan bitkisel takviyelerde de kullanılır.

Bununla birlikte, papatya bu formüllerde birçok başka şifalı otla birleştirildiği için, yararlı etkilerin papatya mı yoksa başka şifalı otların bir kombinasyonundan mı olduğunu bilmek zordur.

Her ne kadar papatya bağırsaklarını gevşetici etkileri yaygın olarak kabul edilse de, araştırmalar midenin üzülmesinde nasıl bir rahatlama sağladığını henüz göstermedi.

Özet: Papatya, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Ancak nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Nane Hassas Bağırsak Sendromu Belirtilerini Rahatlatabilir

Bazı insanlar için mide rahatsızlığı hassas bağırsak sendromu veya IBS’den kaynaklanır. IBS, mide bulantısına, şişkinliğe, kabızlığa ve ishale neden olabilen kronik bir bağırsak hastalığıdır.

IBS’nin yönetilmesi zor olsa da, çalışmalar nanenin bu rahatsız edici semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

En az iki hafta süreyle günlük nane yağı kapsülleri almak, belirgin bir şekilde IBS’li yetişkinlerde mide bulantısını, gaz ve ishali azaltabilir.

Araştırmacılar, nane yağının sindirim kanalındaki kasları gevşeterek çalıştığını ve ağrı ve ishale neden olabilecek bağırsak spazmlarının şiddetini azalttığına inanıyor.

Araştırmalar ümit vaat ederken, nane yaprağı veya nane çayının aynı terapötik etkilere sahip olup olmadığını belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Nane çoğu insan için güvenlidir. Ancak ciddi reflü, hiatal herni, böbrek taşı veya karaciğer, safra kesesi rahatsızlığı olanlar için bu durumları kötüleştirebileceği için dikkatli olunması önerilir.

Özet: Nane, özellikle nane yağı şeklinde tüketildiğinde, hassas bağırsak sendromu olanlar için mide bulantısı, şişkinlik, gaz ve ishalin azalmasına yardımcı olabilir.

4. Meyan Kökü Hazımsızlığı Azaltabilir ve Mide Ülserlerinin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Meyan kökü hazımsızlık için popüler bir ilaçtır ve ağrılı mide ülserlerini de önleyebilir.

Geleneksel olarak, meyan kökü tamamen tüketilir. Günümüzde en yaygın olarak deglycyrrhizinated meyan kökü (DGL) adı verilen bir takviye olarak alınmaktadır.

DGL normal meyan kökü yerine tercih edilir. Çünkü meyanda doğal olarak oluşan bir kimyasal olan glisirizin içermez, sıvı dengesizliklerine, yüksek tansiyona ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde düşük potasyum seviyelerine neden olabilir.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, DGL’nin dokuları mide asidinden korumak için mide zarındaki iltihaplanmayı azaltarak ve mukus üretimini artırarak mide fesadını, rahatsızlığını yatıştırdığını göstermektedir.

Bu, özellikle aşırı mide asidi veya asit geri akışının neden olduğu mide fesadından muzdarip insanlar için yararlı olabilir.

DGL takviyeleri ayrıca, H. pylori olarak bilinen bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanan mide ülserlerinden kaynaklanan mide ağrıları ve hazımsızlıklarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalar DGL takviyelerinin H. pylori’nin aşırı büyümesini ortadan kaldırabileceğini, semptomları azaltacağını ve hatta mide ülserlerinin iyileşmesini teşvik edebileceğini göstermiştir.

Genel olarak, meyan kökü, bağırsak yolu için yatıştırıcı bir bitkidir. Mide iltihabına neden olabilecek iltihaplanmayı ve enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olabilir.

Özet: Deglycyrrhizinated meyan kökü (DGL), mide fesadını, ülser veya asit reflünün neden olduğu hazımsızlığı gidermek için faydalı olabilir.

Son Yazılar

Buna Benzer Diğer Yazılar