Lahana Diyeti Hızlı Zayıflatır Mı?

Benzer Yazılar

Lahana çorbası diyeti kilo kaybına neden olabilir – ancak sadece kalori alımınızı ciddi oranda azalttığı için-. Bu bir haftalık diyeti bıraktığınızda, kaybettiğiniz kiloların geri alınması muhtemeldir.

Lahana Çorbası Diyet Nedir?

Lahana çorbası diyeti hızlı kilo kaybı diyetidir. Taraftarları, diyetle ilgili yedi günün sonunda yaklaşık 4,5 kg kilo kaybına yol açabileceğini iddia ediyor.

Diyet tam olarak adından da anlaşılacağı gibi çalışır – bir hafta boyunca ev yapımı lahana çorbasından başka hiçbir şey yemezsiniz. Her gün ayrıca yağsız süt, meyve veya sebzeler gibi başka yiyecekler de tüketebilirsiniz.

Diyet, hızlı bir şekilde kilo vermek veya daha uzun süreli bir diyet planına başlangıç olarak düşünüldüğü için yedi günden daha uzun sürmemesi amaçlanmaktadır.

Lahana çorbası diyeti, sözde kalp hastalarının ameliyat öncesi hızlı kilo kaybı için bir hastanede geliştirildiğinden Kutsal Kalp Hastane Diyeti veya Mayo Klinik Diyeti gibi diğer isimlerle de bilinir.

Ancak söz konusu hastaneler bu iddiaları reddetti.

Kimse 1980’lerde ilk kez popülerlik kazanmasına ve o zamandan beri sıkışıp kalmasına rağmen, bu eşsiz diyetin nereden geldiğini tam olarak bilmiyor.

Özet: Lahana çorbası diyeti, 4.5 kg kadar kilo vermenize yardımcı olacak bir haftalık kilo verme diyetidir.

Basit Adımlar

Ev yapımı lahana çorbası bu diyetin temelini oluşturur.

Başlamak için, hafta boyunca yemek gerektiğinden bol miktarda çorba hazırlamak gerekir .

Çorba için özel malzemelerin değişebileceğini unutmayın.

Lahana Çorbası Tarif

Malzemeler:

 • 2 büyük soğan
 • 2 yeşil biber
 • 2 kutu domates
 • 1 demet kereviz
 • 1 kafa lahana
 • 3 havuç
 • 1 paket mantar
 • 1–2 bulyon küpü (isteğe bağlı)
 • 6–8 bardak su veya sebze kokteyli

Talimatlar:

 1. Tüm sebzeleri küp şeklinde doğrayın.
 2. Büyük bir tencerede, az miktarda yağla soğanı sote edin .
 3. Sonra kalan sebzeleri ekleyin ve suyla veya sebze kokteyli ile örtün. İstenirse bulyon küpleri veya diğer baharatları ekleyin.
 4. Kaynatın, ardından orta dereceye kadar kısın. Sebzeler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30-45 dakika kaynatın.

Çorbayı tuz, karabiber, acı sos, ot veya baharatlarla tatlandırabilirsiniz. Ispanak veya yeşil fasulye gibi diğer nişastalı sebzeleri de ekleyebilirsiniz .

Her gün, istediğiniz kadar lahana çorbası yemelisiniz – en azından birkaç öğün için-.

Diyet Kuralları

Çorbaya ek olarak günlük 1-2 kalorili başka yiyecekler yemenize izin verilir. Bununla birlikte, başka bir gıda tüketmemeniz ve sadece şekersiz çay gibi su veya kalorisiz içecekler içmeniz önemlidir.

Günlük multivitamin genellikle tavsiye edilir. Çünkü vitaminler bazı besinlerde düşük olabilir.

Bunlar Lahana Çorbası Diyetinin Her günü İçin Kurallardır;

 • 1. Gün: Sınırsız lahana çorbası ve meyve, ancak muz yok.
 • 2. Gün: Sadece çorba ve sebzeler. Çiğ veya pişmiş yapraklı yeşilliklere odaklanın. Bezelye, mısır ve fasulyeden uzak durun. Ayrıca tereyağ veya yağ ile fırınlanmış bir patates de olabilir.
 • 3. Gün: Çorbanın yanı sıra, yiyebildiğiniz kadar meyve ve sebze de alın. Ancak, fırında patates ve muz yok.
 • 4. Gün: Sınırsız muz, yağsız süt ve lahana çorbası.
 • 5. Gün: 280–567 gram sığır etine izin verilir. Bunu tavuk ya da ızgara balık olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca altı adet taze domates tüketebilirsiniz. En az 6–8 bardak su için.
 • 6. Gün: Çorba, sığır eti ve sebzeler. Önceki gün et yediyseniz, sığır eti yerine ızgara balık tüketebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzelere odaklanın. Fırında patates yok.
 • 7. Gün: Sebzeleriniz, kahverengi pilavınız ve sınırsız meyve suyunuz olabilir – ancak şeker eklenmemiş-.

Diyete bir kerede yedi günden fazla devam etmemelisiniz. Ancak, tekrar başlamadan önce en az iki hafta beklediğiniz sürece diyeti tekrarlayabilirsiniz.

Özet: Lahana çorbası diyetini takip etmek ve günde birkaç kez yemek için bol miktarda lahana çorbası hazırlamanız gerekir. Ayrıca her gün 1-2 yemek yiyebilirsiniz.

Peki Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Lahana çorbası diyeti üstüne bir araştırma yoktur. Bu yüzden etkinliğini gerçekten doğrulamak imkansızdır.

Ancak, lahana çorbası diyetinin kalorileri çok düşük olduğundan, muhtemelen kilo vermenize neden olur.

Bu diyet sırasında sınırsız miktarda çorba ve diğer bazı yiyecekleri yemenize izin verilirken seçimler sınırlıdır ve kalorileri düşüktür. Vücut ağırlığınızı korumak için yeterince yemenin çok zor olacağı anlamına gelir.

Lahana çorbası diyeti muhtemelen kilo vermenize yardımcı olsa da söz konusu kilonun çoğunun diyeti bıraktığınızda geri dönmesi olasıdır.

Özellikle, kalori tüketiminizi ciddi şekilde kısıtladığınızda ya da çok kilo verdiğinizde, vücudunuz metabolik oranınızı düşürerek ve günlük yaktığınız kalori miktarını azaltarak yanıt verir.

Metabolizmanın düşürülmesi, uzun süreli diyetlerde kilo kaybı platolarının yaygın bir nedenidir.

Ancak, metabolizmanız çok düşük kalorili bir diyetle üç gün kadar kısa bir sürede azalmaya başlayabilir. Bu yavaşlama diyetinizden çıktıktan sonra kilo alımını önlemenin neden bu kadar zor olduğunu açıklayabilir.

Bununla birlikte, çok düşük kalorili diyetlerin de bazı yararları vardır.

Araştırmalar, obez insanların bir doktor gözetimi altında 4-12 hafta boyunca çok düşük kalorili diyetleri takip ettikleri zaman, kilo kaybı ve metabolik sağlıkta önemli, kısa süreli iyileşmeler yaşayabileceklerini göstermektedir.

Birkaç çalışma, kısa süreli çok düşük kalorili diyetlerin vücut yağında büyük değişiklikler yapamayacak kadar kısa olsalar bile, insülin direncini geçici olarak azaltabileceğini göstermektedir.

Lahana çorbası diyetinin bir diğer potansiyel olumlu özelliği ise, her gün izin verilen yiyecekleri istediğiniz kadar yiyebildiğiniz için aç kalmaya zorlanmamanızdır.

Diyet ayrıca düşük kalorili ve lifli yüksek miktarda meyve ve sebze içermektedir.

Dahası, bu diyeti takip etmek çok ucuz.

Sizi pahalı takviyeler veya kitaplar almaya zorlayan diğer diyetlerden farklı olarak, bu diyet sadece çorba ve diğer birkaç temel yiyecek için düşük maliyetli malzemeleri satın almanızı gerektirir.

Özet: Lahana çorbası diyeti kalori bakımından çok düşük olduğundan, buna bağlı kalabiliyorsanız kilo vermenize neden olmalıdır. Bununla birlikte, herhangi bir kilo kaybının geçici olacağı muhtemeldir.

Potansiyel Dezavantajları

Lahana çorbası diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak sakıncaları faydalarından ağır basabilir.

Lahana çorbası diyeti ile ilgili temel sorunlardan biri sadece bir hafta boyunca takip edilebilecek olan ve anlamlı kilo kaybı için yeterince uzun olmamasıdır.

Vücudunuzun bir haftada yakabileceği yağ miktarı bellidir. Düşük kalorili bir diyetin ilk haftasında kaybedilen kilonun %34’ü aslında yağdan geliyor.

Diğer üçte ikisi, kaybedilen su ağırlığı ve kas kütlesinden kaynaklanmaktadır.

Su ağırlığı, vücudunuzun hızlı enerji rezervi olan glikojen depolarınızdan gelir. Normal olarak, glikojen vücudunuzdaki su moleküllerine bağlanır.

Yeterince kalori almıyorsanız, vücudunuz depolanmış glikojeni enerji olarak kullanır ve ayrıca fazladan su tutar.

Bununla birlikte, daha az kısıtlayıcı bir diyete döndüğünüzde, vücudunuz bu acil durum depolarını yeniden inşa edecek ve tekrar su ağırlığını alacak – sağlıklı bir diyete devam etseniz bile-

Lahana Çorbası Diyetiyle İlgili Bir Başka Büyük Sorun Da Besin Eksikliği.

Lahana çorbası diyetinde birçok vitamin ve mineral açısından eksik bulunan ve çoğu günlerde gerçek bir protein kaynağı bulunmayan yiyecek seçenekleri vardır.

Çok fazla protein olmadan diyet sırasında kas kaybının önüne geçmekte zorluk çekersiniz.

Dahası, diyet inanılmaz derecede tekdüze, bütün bir hafta boyunca dayanmayı zorlaştırıyor.

Ayrıca, bazı insanlar için bir dezavantaj teşkil edebilecek yeterli lahana çorbası hazırlamak için sık sık toplu pişirme yapılmasını gerektirir.

Özet: Lahana çorbası diyeti, birçok besleyici madde açısından fakir, tekdüze ve takip etmesi zordur. Sadece bir hafta sürdüğü için, kaybettiğiniz kilonun çoğu diyeti bıraktığınızda geri gelecek olan su ağırlığıdır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Yan Etkiler

Lahana çorbası diyeti, kısıtlayıcı ve beslenme açısından dengesiz olması nedeniyle, bir kerede bir haftadan fazla süreliğine önerilmez.

Kalori Açısından Çok Düşük

Lahana Çorbası Diyeti aç kalmanıza dayanan bir diyet olmasa da, yiyecekler kalorileri o kadar düşüktür ki, günde 1.000 kaloriye ulaşmak zorlaşır.

Bu, sabit bir kiloyu korumak için gereken minimum kalorinin altındadır. Bu minimum, kadınlar için ortalama 1.200 kalori ve erkekler için ortalama 1.500 kaloridir.

Günde 800 kalorinin altındaki çok düşük kalorili diyetler sadece bir doktorun gözetiminde obez kişiler için önerilir.

Yeterli Besin Sağlamayabilir

Bir doktor gözetiminde kullanılan düşük kalorili diyetler tipik olarak beslenme açısından yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, lahana çorbası diyetinin yiyecek seçenekleri çok sınırlıdır ve dengesizdir. Diyet neredeyse hiç protein içermez, karbonhidrat, yağ ve kaloriler açısından da çok düşüktür. Ayrıca, birçok vitamin ve mineral de eksiktir.

Sadece bir hafta boyunca diyet uygularsanız, özellikle multivitamin almaya karar verirseniz, ciddi bir vitamin ve mineral eksikliği riski yoktur. Ancak bu, diyetin kalori ve protein eksikliğini telafi etmez.

Sonuç olarak, lahana çorbası diyetindeki birçok kişi, diyet sırasında halsizlik ve baş dönmesi şikayetlerinden şikayet eder.

Mide Gazı ve Krampa Neden Olabilir

Bu diyet lif açısından çok yüksek olduğu için, birçok insan mide gazı ve kramplardan büyük yan etkiler olarak şikayet eder. Bu etkiler diyeti durduracak kadar rahatsız edici olabilir.

Safra Kesesi Sorunlarına Neden Olabilir

Lahana Çorbası Diyetini uzun vadede kullanan kişilerde birkaç safra kesesi taşı ve safra kesesi tıkanıklığı rapor edilmiştir.

Safra Kesesinde Sorun Çıkartabilir

Safra kesesi taşları hızlı kilo kaybının kasıtsız bir sonucu olabilir.

Normalde yüksek yağlı yiyecekler yediğinizde safra keseniz parçalanmasına yardımcı olmak için sindirim sularını serbest bırakır.

Ancak, neredeyse hiç yağ yemezseniz, safra keseniz daha uzun süre boş kalmayabilir bu da taşların oluşma olasılığını arttırır.

Safra kesesi taşları, çok düşük kalorili bir diyet veya lahana çorbası diyeti gibi düşük yağlı bir diyetten sonra insanlar arasında yaygınlaşabilir.

Kan Şekeri Seviyenizi Değiştirebilir

Şeker hastasıysanız ve lahana çorbası diyetine devam etmek istiyorsanız, dikkatle devam edin. Düşük karbonhidrat ve kalori içeriği kan şekeri seviyenizde büyük değişikliklere neden olabilir.

Bununla birlikte, diyetin çoğu sağlıklı insan için yalnızca bir hafta boyunca amaçlandığı şekilde kullanıldığı sürece, tehlikeli yan etkilerinin olması muhtemel değildir.

Özet: Lahana çorbası diyeti uzun süreli kullanım için uygun değildir. Çünkü temel besinlerden yoksundur. Bazı rahatsız edici yan etkilere rağmen, bir hafta boyunca devam etmek muhtemelen çoğu insan için tehlikeli değildir.

Uzun Lafın Kısası

Diğer düşük kalorili diyetler gibi, lahana çorbası diyeti bir hafta boyunca devam edilirse kilo vermenize neden olabilir.

Ancak kısa süreli bir diyet olduğundan yaşam tarzınızda kalıcı değişiklikler yapmazsanız, verdiğiniz kiloların çoğunu geri alırsınız.

Buna ek olarak, sadece lahana çorbası yemek için akıllıca değil ve beslenme açısından dengesiz. Birçok insan diyeti zevksiz ve takip etmesi zor buluyor.

Bu diyet, fazla kilolarınızı hızlı bir şekilde vermenize yardımcı olabilir. Ancak uzun süreli kilo kaybı ve daha iyi bir sağlık elde etmek istiyorsanız, diğer seçeneklerle sizin için daha iyidir.

 

Son Yazılar

Buna Benzer Diğer Yazılar