Benzer Yazılar

Kemik suyunun sağlık açısından faydalarının söylenmeye değer olduğunu düşünüyoruz. Ve bu trend yiyecekle yemek yemenin ve yemek pişirmenin yollarını denemenizi öneriyoruz.

Kemik suyu toplumumuzda ağırlıklı olarak yemek lezzetlendirme amacıyla kullanılsa da aslında sağlığa çok faydası bulunan bir malzemedir. O faydaları sizler için araştırdık.

Kemik suyu nedir?

Kemik suyu, kırmızı et veya kümes hayvanlarının kemiklerini sebzelerle ve baharatlarla kaynattığımız aromatik bir et suyudur. Ağırlıklı olarak çorbalara ve pilavlara kullanılır. Buraya dikkat: et suyu değildir. Kemik suyu, kemik uzun süre kaynatılarak bütün vitaminlerini suya bıraktığı taktirde sağlıklı olur.

Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Kemik suyunun sağlığa faydalarının bir listesi var. Ama öncelikle, protein (fincan başına yaklaşık 6 gram), kalsiyum, fosfor (kemikler ve dişler için iyi) ve potasyum gibi minerallerin kaynağı, besinlerin hücrelere taşınmasına ve hücrelerden atıkların atılmasına yardımcı olur.

Bağırsaklarınızı iyileştirir.

Kemik suyunun ana faydalarından biri bağırsaklarınız içindir. Healthful Elements’in kurucusu ve bütünsel beslenme koçu Jill Grunewald’a göre, günde bir bardak kemik suyu sızdıran bağırsak sendromuna yardımcı olabilir, ancak sağlıklı bağırsakları korumak için de iyidir.

Kemiklerdeki jelatinin (boğum, ayak ve diğer eklemler gibi) bağırsaklardaki delikleri kapatmaya yardımcı olduğu söylenir. (Sızdıran bağırsak sendromu olan kişilerde gözenekli bir bağırsak astarı vardır.) Bu “yama” kronik ishal, kabızlık ve hatta bazı gıda intoleranslarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sindirimi kolaylaştırır.

Eklemlerinizi korur.

Glukozamin takviyesi almak, eklem ağrısı olan insanlar için uzun süredir ilk tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır, ancak kemik suyunda da glukozamin olduğu ortaya çıktı. Haplardan farklı olarak, kemik suyu, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek diğer beslenme ve sağlık yararları sunar. Örneğin eklemleri koruyan kıkırdakta bulunan kondroitin sülfatın, osteoartriti önlemeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Sağlam bir kolajen kaynağıdır.

Kemik suyunun gerçek yararı, etin kemiklerini ve bağ dokularını parçalayan ve tüm besin değerini açığa çıkaran düşük ve yavaş pişirme işlemidir. Kemik suyunu yudumlarken, kolajen (cildinize ve kemiklerinizden beyninize kadar her yerde bulunan bir hücre yapı taşı) ve jelatin (sindirime yardımcı olan bir kolajen formu) alırsınız. Her ikisinin de inanılmaz derecede yararı vardır.

Uzmanlar, kolajeni tüketerek cildi sıkılaştırıcı, eklem güçlendirici faydalarını elde edip edemeyeceğiniz konusunda bölünmüş durumda, ancak araştırmalar, kolajen takviyelerinden cildin elastikiyetinde ve ince çizgilerinde bir gelişme olduğunu göstermiştir.

Daha iyi uyursunuz.

Araştırmalar , kemik suyunda bulunan glisinin uykuyu iyileştirmeye ve yorgunluğu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bağışıklık sistemini destekler.

Kemik suyu içerdiği yüksek minerallerle bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bir süper gıdadır.

Kemik gücünüzü arttırır.

Kemiklerdeki fosfor, magnezyum ve kalsiyum suyuna geçerek kendi sağlıklı kemikleriniz için gerekli tüm besin maddelerini almanızı sağlar.

Kemikteki proteinler fitness performansınıza yararlıdır.

Tam bir kemik suyu diyeti önermiyoruz. Amino asitler gibi temel besinleri almak için tek yolunuz olamaz. Bununla birlikte, düzenli olarak et yemiyorsanız, kemik suyunun faydalarından biri, hayvansal proteinlerden amino asitlerin kemikler yoluyla sağlanmasına yardımcı olabilmesidir.

Daha sağlıklı beslenirsiniz.

Hiçbir yiyecek kilo vermek veya sağlıklı olmak için mucizevi olmasa da, kemik suyunun kalorisi düşük ve besin değeri yüksektir, bu da onu mükemmel bir seçim haline getirir. Kilo verin veya daha besleyici bir diyet uygulayın. Tüm kemik sularının tam beslenme gerçekleri ve faydaları biraz farklı olacaktır, ancak genel olarak bir bardak kemik suyu sadece 30-50 kaloriye sahiptir.

 

 

Son Yazılar

Buna Benzer Diğer Yazılar