Karahindiba Çayı Faydaları Karahindiba Otu Nasıl Yapılır

Karahindiba (radika), Nisan ve Mayıs aylarında yetişen, sarı çiçekleri olan şifalı bir bitkidir. Karahindiba Faydaları içerisinde bolca C vitamini yanında; potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Ayrıca Karahindiba Çayı A vitaminine dönüşen beta karoten açısından da zengin bir içeriğe sahiptir.

Şişkin olduğunuz ve uyuşukluk hissettiğinizde, bu hissi gidermek için tüketilen bitkilerden bir tanesi de karahindibadır.

Papatyagiller ailesinden olan karahindiba, bahar aylarında, yol kenarlarında veya çayırlıklarda yetişen bir bitkidir.

Karahindiba Çayı Faydaları

Karahindiba Çayı Faydaları; detoks yapmaya, kabızlığı hafifletmeye, mide bulantısını yatıştırmaya ve kilo vermeye yardımcı olmak için kullanır.

Aslında, karahindiba kökünden veya yapraklarından yapılan çay geleneksel Çin ve yerli Amerikan tıbbında yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Çalışmalar, karahindibanın diüretik ve karaciğer detoksifikasyon özelliklerini içerdiğini ve karanfil kökünün de kanser öldürme özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir.

İki bitkinin birleşimi gece uykunuz sırasında karaciğerde biriken zararlı toksinlerin oluşumunu önler. Herhangi bir ilaç alıyorsanız, karahindiba kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Çünkü karahindiba; lityum, bazı antibiyotikler ve karaciğeriniz tarafından parçalanmış olan ilaçlar ile etkileşime girebilir.  Ve karanfil çayının müshil etkileri olabileceğini unutmayın.

Karahindiba hem kökü hem de yaprakları tüketilebilen bir bitkidir.

Karahindiba Kökü Nasıl Yapılır

Karahindiba Kökü yapraklardan daha sert ve daha sağlamdır, bu nedenle Çayını demlemede genelde Kökü Yapılır. Ama bitkinin diğer kısımları da yine Çay olarak tüketilebilmektedir. Karahindiba Kökü, Kahve makinelerinde öğütülerek toz hale getirilebilir.

Karahindiba Kökü; doğal bir diüretik olarak kabul edilir ve bazen bu amaçla kullanılır. Karahindiba kökü ve yaprağı genellikle; göğüs ve kadın sağlığı ilaçları, üriner sorunları, apseler ve yaralar için çay formunda kullanılır. Kaynamış Karahindiba Kökü apselere iyi gelmesi için nar ile kombine edilebilir. Ayrıca çay göz sağlığı ve bronşitlerdeki iltihaplanma için de kullanılmaktadır.

Çayı yalnızca karahindiba yapraklarından yapmanız gerekmez, çayı demlerken kurutulmuş çiçeklerinden de faydalanabilirsiniz. Karahindiba yaprakları; bir salatada veya tariflerde taze olarak tüketilebilir, ayrıca yemeklerde lahana gibi pişirilebilir.

Antioksidan açısından son derece zengin olan yapraklar, bitkinin en diüretik kısımlarıdır, bu nedenle düzenli olarak tüketilebilmesine rağmen, hidrasyonun da sürdürülmesi önemlidir. Yani çok fazla idrara çıkardığından, sıvı alımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Karahindiba Faydaları

Karahindiba Faydaları, vücudun sağlıklı karaciğer fonksiyonunu ve doğal detoksifikasyonunu desteklemek için yıllarca çeşitli kültürler tarafından kullanılmıştır. Yerli Amerikalılar ayrıca Karahindiba Çayı Yaparak; böbrek hastalığını, şişlik, deri problemleri, mide ekşimesi ve karın ağrılarını geçirmişlerdir.

Geleneksel Çin tıbbında (TCM) karahindiba; mide problemleri, apandisit ve memeden süt akışının olmaması gibi sorunların tedavisinde kullanılmıştır. Avrupa’da karahindiba; ateş, göz problemleri, şeker hastalığı ve diyare için kullanılmıştır. Karaciğer dostudur.

Doğal magnezyum ve çinko içeriğinden dolayı detoksifikasyonu destekleme potansiyeline sahip olması nedeniyle, karahindiba da cilt için iyi bir bitki olarak bilinir. Yani vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Ayrıca kadınların hormonlarını düzenlemede, regl döngüsü bozukluklarında, yetersiz beslenmeden doğan mineral eksikliklerinin tedavisinde ve kan şekerini dengelemek için kullanılmaktadır.

Karahindiba ayrıca ıspanaktan daha fazla protein içerir. Binlerce yıldır anemi, cilt problemleri, kan hastalıkları ve depresyon tedavisinde bir gıda ve ilaç olarak tüketilmektedir. Karahindiba bunlardan başka; sarılık, dalak sorunları, gut hastalığı, romatizmal ağrılar, böbrek ve pankreas sorunlarına da iyi gelmektedir. Gözlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, idrar yolları sorunlarına iyi gelir, antialerjiktir, mide hastalıklarına iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı giderir. Radikanın taze sapları egzama gibi bazı cilt hastalıklarına iyi gelir, derideki kaşıntıları giderir. Yine bitkinin çiçek saplarından mide sorunlarından kurtulmak için faydalanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir