Kahve içmek COVİD-19 riskini azaltır mı?

Dünyanın her yerinde insanlar neredeyse her gün kahve içiyor ve yeni araştırmalar, COVID-19 söz konusu olduğunda bunun iyi bir şey olduğunu gösterdi.

Nutrients dergisinde yayınlanan 2021 tarihli bir araştırma, günde en az bir fincan kahve içen kişilerin, içmeyenlere göre COVID-19’a yakalanma riskinin daha düşük olabileceğini buldu.

Araştırmacılar, katılımcıların kahve, çay, işlenmiş et, kırmızı et, meyve, sebze ve yağlı balıkları ne sıklıkla tükettikleri de dahil olmak üzere 2006’dan 2010’a kadar yeme ve içme alışkanlıklarını analiz etti ve bunu 2020’deki COVID-19 test verileriyle birleştirdi.

Çalışmaya katılanların yüzde 17’sinin PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testi pozitif çıktı.

Rakamları çarpıttıktan sonra, araştırmacılar, günde en az bir fincan kahve “alışkanlığı” tüketen kişilerin, daha az kafeinli akranlarına göre COVID-19’a yakalanma riskinin yüzde 10 daha düşük olduğunu buldular.

Araştırmacılar ayrıca bebekken sebze yemenin ve anne sütüyle beslenmenin insanların virüse yakalanma riskini azalttığını keşfettiler. Kırmızı et yemek bir kişinin riskini artırmıyor gibi görünse de, işlenmiş et de daha yüksek bir COVID-19 riskiyle bağlantılıydı.

Araştırmacılar, Kahve tüketimi, şiddetli COVID-19 biçimleri ve virüsten ölümle bağlantılı inflamatuar biyobelirteçlerle olumlu bir şekilde ilişkilidir ve birlikte ele alındığında, kahvenin COVID-19’a karşı bağışıklık koruyucu etkisi olabilir ancak daha fazla araştırılmalıdır dedi

Ancak, kahvenin insanları gerçekten COVID-19’a karşı koruduğunu söyleyemeyiz.

İlgili: Kahve içmenin faydaları nelerdir?

İlginizi Çekebilir