Hızlı Kilo Verme İçin En İyi 8 İçecek

0
108

Yeşil çay, kahve ve zencefil çayı gibi bazı içecekler, metabolizmanın hızlanmasına, açlığın en aza indirilmesine ve tokluk hissinin artmasına yardımcı olabilir. Bunların tümü hızlı kilo verme için çok etkili içeceklerdir.

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte kullanıldığında, bazı içecekler kilo vermenizi hızlandırmada diğerlerinden daha etkilidir.
Yeşil çay, kahve ve yüksek proteinli içecekler gibi içeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı, tokluk hissini arttırdığı, açlığı azalttığı ve bu şekilde kilo vermenize neden olabileceğini gösterilmiştir.
İşte, kilo vermeye ve sağlıklı olmaya çalışırken, diyetinize dahil edilmesi gereken en iyi sekiz içecek:

1. Yeşil Çay

Yeşil çay genellikle iyi sağlıkla ilişkilendirilir, boş yere de değil.
Sadece faydalı antioksidanlar ve diğer güçlü besinlerle dolu değil, aynı zamanda kilo vermek için en etkili içeceklerden biridir.
Yeşil çay içmek çeşitli çalışmalarda vücut ağırlığı ve vücut yağını azalttığı gösterilmiştir.
14 çalışmanın gözden geçirilmesi, 12 hafta boyunca yüksek konsantrasyonda yeşil çay içenlerin, yeşil çay içmeyenlere göre ortalama 0.2 ila 3.5 kg kaybettiğini buldu.
Bu yararın, yüksek miktarlarda kafeinler, yağ yakmayı artırabilen ve metabolizmayı hızlandırabilen antioksidanlar içeren yeşil çay müstahzarları ile bağlantılı olduğuna dikkat edilmelidir.
Matcha, gevşek yaprak yeşil çaydan daha fazla miktarda kateşin içeren yeşil bir çay türüdür. Bu çay hızlı kilo vermek için iyi bir seçimdir.
Bir çalışma, günde 3 gram matcha tüketen kadınların, egzersiz sırasında matcha içmeyen kadınlara kıyasla daha fazla yağ yakma yaşadıklarını tespit etti.
Ayrıca, yeşil çay, enerji seviyelerini yükselterek ve egzersiz yaparken performansı artırarak kilo vermeyi teşvik etmeye yardımcı olan kafein içerir.
Dahası, yeşil çay içen insanlar düşük tansiyona ve kalp hastalığı, bazı kanserler ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riski daha düşük olma eğilimindedir.

Özet: Yeşil çay içmek, metabolizmayı hızlandırarak ve yağ kaybını teşvik ederek kilo vermenize yardımcı olabilir.

2. Kahve

Kahve, dünyadaki insanlar tarafından enerji seviyelerini ve ruh halini yükseltmek için kullanılır.
Bunun nedeni, kahvenin, vücutta uyarıcı görevi gören ve kilo vermenize neden olabilecek bir madde olan kafeini içermesidir.
Kahve, enerji tüketimini azaltabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilecek metabolizmayı artırabilir.
Kilolu 33 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, vücut ağırlığının kilogramı başına 6 mg kafein içeren kahve içenlerin, daha az kafein içen veya hiç kafein almayanlara göre anlamlı derecede daha az kalori tükettiği bulundu.
Kafein alımının metabolizmayı arttırdığı ve diğer bazı çalışmalarda yağ yakımını arttırdığı gösterilmiştir.
Kahve içen kişilere zaman içinde hızla verdikleri kiloları kahve içmeyenlere nazaran daha kolay koruyabilirler.
2.600’den fazla kişiyle yapılan bir çalışma, zamanla kilo kaybını korumada başarılı olanların, kontrol grubundan çok daha fazla kafeinli içecek içtiğini buldu.

Özet: Kahve gibi kafeinli içecekler metabolizmayı hızlandırarak, kalori alımını azaltarak ve yağ yakımını uyararak hızlı kilo vermenizi sağlayabilir.

3. Siyah Çay

Yeşil çay gibi, siyah çay da kilo kaybını uyaran bileşikler içerir.
Siyah çay, diğer çay türlerinden daha fazla oksidasyona uğramış (oksijene maruz kalma) olan, daha güçlü bir lezzet ve daha koyu renk elde eden bir çay türüdür.
Siyah çay, flavonoidler adı verilen bir grup polifenolik bileşik içeren polifenoller bakımından zengindir. Polifenoller vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır.
Çalışmalar siyah çay bulunan polifenollerin kalori alımını azaltarak, yağ parçalanmasını uyararak ve dost bağırsak bakterilerinin büyümesini artırarak verdiğiniz kiloları arttırdığını göstermiştir.
111 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, üç ay boyunca günde 3 bardak siyah çay içenlerin, daha fazla ve daha hızlı kilo verdiklerini hatta bel çevresinde kontrol grubuna kıyasla daha fazla azalma olduğunu göstermiştir.
2.734 kadında yapılan bir başka çalışmada, flavonoid bakımından zengin yiyecek ve içeceklerin siyah çay gibi içeceklere sahip olanlar arasında daha az diyet flavonoidleri tüketen kadınlardan daha düşük vücut yağı ve göbek yağına sahip olduğu bulunmuştur.

Özet: Siyah çay, vücut ağırlığını azalttığı gösterilmiş olan polifenoller, antioksidanlar içerir. Araştırmalar siyah çay içmenin vücut yağını azaltmaya yardımcı olduğunu ve kilo kaybını teşvik ettiğini gösteriyor.

4. Su

Su alımınızı artırmak, genel sağlığı iyileştirmenin en basit yollarından biridir.
Daha fazla su içmek de sizi öğünler arasında tok tutarak ve yaktığınız kalori miktarını artırarak yarar sağlayabilir.
Araştırmalar, yemeklerden önce su almanın kalorileri azaltmaya ve kilo vermeye çalışırken sizi başarıya hazırlayabileceğini gösteriyor.
Aşırı kilolu 48 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, düşük kalorili bir diyet uygularken yemeklerden önce 500 ml su içenlerin, 12 hafta boyunca yemeklerden önce su içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo verdiğini tespit etti.
Soğuk su içmek, istirahat ederken yakacağınız kalori miktarı olan istirahat enerji tüketimini artırır.
Örneğin, aşırı kilolu çocuklarda yapılan bir çalışma, vücut ağırlığının kilogramı başına 10 ml soğuk su içtikten sonra istirahat enerji harcamalarının 40 dakika boyunca %25’e kadar arttığını göstermiştir.

Özet: Daha fazla su içmek, kalori yakmanıza ve öğün alımını azaltmanıza yardımcı olarak kilo kaybına neden olabilir.

5. Elma Sirkesi İçecekleri

Elma sirkesi, insülin seviyelerini azaltarak, metabolizmayı iyileştirerek, iştahı bastırarak ve yağ yakarak hızlı kilo vermenizi uyaran bir bileşik olan asetik asit içerir.
Hayvan çalışmaları, asetik asidin kilo alımını önleyebileceğini ve göbek ve karaciğerde yağ birikimini azalttığını göstermiştir.
Bu konuda araştırma sınırlı olmasına rağmen, sirkenin insanlarda kilo kaybını arttırmada etkili olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.
144 obez yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, günde 2 çorba kaşığı (30 ml) sirke içeren günlük bir içeceğin, vücut ağırlığında, bel çevresinde ve göbek yağında plasebo grubuna kıyasla anlamlı düşüşler sağladığını göstermiştir.
Elma sirkesi midenin boşalmasını yavaşlatır. Bu da sizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve aşırı yemeyi azaltabilir.
Bununla birlikte, elma sirkesi gibi asitli içeceklerin içilmesinin dişleri aşındırabileceğine dikkat edilmelidir. Bu yüzden az miktarda tüketilmeli ve daima su ile durulanmalıdır.

Özet: Elma sirkesinin riskleri ve yararları konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, düzenli olarak sabahları az miktarda sirke tüketmek hızlı kilo vermenize neden olabilir.

6. Zencefil Çayı

Zencefil, yemeklere lezzet katmak için bir baharat olarak ve mide bulantısı, soğuk algınlığı ve artrit gibi bir dizi durumu tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılır.
İnsan ve hayvan çalışmaları da bu lezzet verici kökün kilo kaybına yararlı bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Bir çalışma, dört hafta boyunca %5 zencefil tozu ile takviye edilmiş yüksek yağ içeren bir diyetle beslenen sıçanların, vücut ağırlığında önemli bir düşüşe ve zencefilsiz yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlara kıyasla, HDL (“iyi”) kolesterol seviyelerinde önemli gelişmelere sahip olduğunu buldu.
Bu çalışma konsantre zencefil tozu kullanmasına rağmen, insanlarda yapılan bir çalışma zencefil çayının iştahı azaltmaya ve kalori harcamalarını artırmaya yardımcı olduğunu buldu.
10 fazla kilolu erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kahvaltıda sıcak suda eritilmiş 2 gram zencefil tozu içildiğinde, zencefil çayı tüketilmeyen günlere göre daha fazla tokluk  olduğunu ve açlığın azaldığı tespit edildi.
Ayrıca, çalışma, zencefil çayının, yiyeceğin termik etkisini (gıdaları sindirmek ve absorbe etmek için gereken kalori sayısını) 43 kalori arttırdığını göstermiştir.
Bu çok fazla kalori olmasa da, bu (tokluk özellikleriyle birlikte kullanıldığında) zencefil çayının kilo kaybını arttırmanın etkili bir yolu olabileceğini düşündürmektedir.

Özet: İnsan ve hayvan çalışmaları, zencefilin tokluğu arttırdığını, iştahı azalttığını ve kilo vermeye çalışırken yardımcı olan metabolizmayı hızlandırabileceğini göstermektedir.

7. Yüksek Proteinli İçecekler

Protein içeriği yüksek olan içecekler açlığı azaltabilir, iştahı azaltabilir. Fazla kilo atmaya çalışırken önemli olan tokluk hissini artırabilir.
Tüketiciler için hızlı, sağlıklı bir atıştırmalık veya yemek hazırlamayı çok kolaylaştıran sayısız protein tozu vardır.
Protein GLP-1 gibi açlığı azaltan hormonların seviyesini yükseltirken, iştah açıcı bir hormon olan ghrelini azaltır.
Aşırı kilolu 90 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, 23 hafta boyunca günde 56 gram peynir altı suyu proteini tüketenlerin, aynı miktarda kalori tüketip, peynir altı suyu proteini tüketmeyen kontrol grubundan 2.3 kg daha fazla yağ kaybettiğini tespit etti.
Peyniraltı suyu, bezelye ve kenevir protein tozları, kilo vermenize yardımcı olabilecek proteinli içeceklere ve smoothielere doyurucu miktarda protein ekleyebilen birkaç çeşittir.

Özet: Protein içecekleri iştahı azaltır ve tokluğu arttırır. Protein tozları hızlı ve doyurucu bir atıştırmalık veya yemek için herhangi bir içeceğe kolayca eklenebilir.

8. Sebze Suyu

Her ne kadar meyve suyu kilo alımı ile ilişkilendirilmiş olsa da, sebze suyu içmenin ters bir etkisi olabilir.
Bir çalışmada, düşük kalorili bir diyet uygularken 470 ml düşük sodyumlu sebze suyu içen yetişkinler, düşük kalorili bir diyeti takip etdenlerden önemli ölçüde daha fazla kilo kaybetti.
Ayrıca, sebze suyu grubu, sebze tüketimini önemli ölçüde arttırdı. Kilo kaybı için önemli iki faktör olan karbonhidrat alımlarını önemli ölçüde azalttı.
Meyve suyunda kaybedilen yüksek miktarda lif nedeniyle, mümkün olduğunca bütün sebzelerin tüketilmesi sağlık için en iyi seçimdir.
Bununla birlikte, düşük kalorili bir sebze suyu tüketmek, sebze alımınızı artırabilir. Hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

Özet: Bütün sebzeler en iyi seçim olsa da, sebze suyu içmek sağlıklı bir diyete dahil edildiğinde kilo vermeyi teşvik edebilir.

Uzun Lafın Kısası

Yeşil çay, kahve ve zencefil çayı gibi bazı içecekler, metabolizmanın hızlanmasına, açlığın en aza indirilmesine ve tokluk hissinin artmasına yardımcı olabilir. Bunların tümü kilo kaybını kolaylaştırabilir.
Ek olarak, bu içecekler antioksidanlar ve sağlığınıza fayda sağlayabilecek diğer güçlü bileşikler gibi faydalı besinleri içerir.
Soda ve meyve suyu gibi yüksek kalorili içecekleri yukarıda listelenen içeceklerle değiştirmek, kalorileri azaltmak ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için akıllı bir yoldur.