Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Tartışmalı yiyeceklerin mükemmel bir örneği hindistan cevizi yağıdır. Genellikle medya tarafından övgüyle söz ediliyor. Ancak bazı bilim adamları bunun sadece lafta kaldığından şüpheli.

Bu yüzden kötü bir şöhret kazandı. Çünkü doymuş yağ oranı çok yüksektir. Ancak yeni çalışmalar, doymuş yağın daha önce inanıldığı gibi sağlıksız olmadığını göstermektedir.

Hindistan cevizi yağı arterlerinizi tıkayan bir abur cubur ya da mükemmel sağlıklı bir yemeklik yağ mıdır? Bu makale kanıtları gözden geçirir.

Hindistan cevizi yağı, başka türde görülmeyen birçok doymuş yağ türünden zengindir. Bunlar arasında lorik asit ve orta zincirli yağ asitleri bulunur.

Hindistan cevizi yağı, kandaki lipitlerin bileşimini geliştirdiği görülen nadir bir doymuş yağ olan laurik asit bakımından oldukça zengindir.

Çalışmalar, hindistan cevizi yağının toplam kolesterol ile karşılaştırıldığında “iyi” HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini ve kalp hastalığı riskini azaltacağını gösteriyor.

Birkaç çalışma, hindistan cevizi yağının göbek yağını azaltabileceğini ve iştahı bastırabileceğini göstermektedir. Ancak gerçek kilo kaybı yararları tartışmalıdır ve en iyi ihtimalle sadece ılımlı.

Yerli diyetleri takip eden Pasifik adaları, sağlıklarına belirgin bir zarar vermeden çok sayıda hindistan cevizi yediler. Ancak, sağlıkları muhtemelen kendi başına hindistan cevizi yağı yerine sağlıklı yaşam tarzlarını yansıtıyordu.

İlginizi Çekebilir