Hamileler İçin Kaçınılmaz 13 Gıda Önerisi

Benzer Yazılar

Hamilelik süresince sağlıklı bir beslenme sürdürebilmek çok önemlidir.

Bu süreçte vücudunuzun daima ek besin , vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.

Her gün 350-500 ekstra kalori gerekebilir.

Önemli besinlerden yoksun bir diyet bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Kötü beslenme alışkanlıkları ve aşırı kilo alımı aynı zamanda gestasyonel diyabet ve gebelik veya doğum komplikasyonları riskinizi de arttırabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, sağlıklı ve besleyici gıdalar seçmek, sizin ve bebeğinizin sağlığını güvence altına almaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca doğumdan sonra hamilelik kilolarını vermek de çok daha kolay hale getirecektir.

       1.SÜT ÜRÜNLERİ:

Süt ürünleri, özellikle yoğurt, hamile kadınlar için mükemmel bir seçimdir. Artan protein ve kalsiyum gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olurlar.

     2. BAKLAGİLLER:

Baklagiller, folat, lif ve diğer birçok besleyici için mükemmel kaynaklardır. Folat hamilelik sırasında çok önemli bir besindir ve bazı doğum kusurları ve hastalıkları riskini azaltabilir.

    3.TATLI PATATES:

Tatlı patatesler vücudunuzun vitamin A’ya dönüştüğü mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır. A vitamini, büyüyen fetüsünüzdeki hücrelerin büyümesi ve farklılaşması için önemlidir.

    4.SOMON:

Somon, büyüyen bebeğinizde beyin ve göz gelişimi için önemli olan temel omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’yı içerir. Aynı zamanda doğal bir D vitamini kaynağıdır.

    5.YUMURTA:

Bütün yumurtalar inanılmaz besleyici ve genel besin alımınızı arttırmanın harika bir yoludur. Ayrıca beyin sağlığı ve gelişimi için gerekli olan temel besin maddesi olan kolin içerirler.

    6.BROKOLİ VE YEŞİLLİKLER:

Brokoli ve yeşillikler, hamile kadınların ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu içerir. Ayrıca kabızlığı önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilecek lif açısından da zenginler.

    7.YAĞSIZ ET:

Yağsız et, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Sığır eti ve domuz eti, hamilelik sırasında önemli besinler olan demir, kolin ve B vitaminleri açısından da zengindir.

    8.BALIK YAĞI:

Tek bir porsiyon (bir çorba kaşığı veya 15 ml) balık yağı, gerekli miktarda omega-3 yağ asidi, D vitamini ve A vitamini sağlar. Balık yağı, deniz ürünleri yemeyen kadınlar için özellikle önemlidir.

    9.MEYVELER:

Meyveler su, karbonhidrat, C vitamini, lif, vitamin, antioksidan ve bitki bileşenleri içerir. Hamile kadınların besinlerini ve su alımını artırmasına yardımcı olurlar.

    10.TAM TAHILLAR:

Tam tahıllar lif, vitamin ve bitki bileşenleri ile doludur. B vitaminleri, lif ve magnezyum açısından da zenginler. Hepsi hamile kadınların ihtiyaç duyduğu şeylerdir.

    11.AVOKADO:

Avokado, yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, lif, folat ve potasyum içerir. Fetal sağlığın iyileştirilmesine ve hamile kadınlarda sık görülen bacak kramplarının rahatlatılmasına yardımcı olur.

   12.KURUTULMUŞ MEYVELER:

Kurutulmuş meyveler, hafif ve besleyici olduklarından, hamile kadınlar için oldukça yararlı olabilir. Fazla şeker alımını önlemek için porsiyonlarınızı sınırlandırdığınızdan ve şekerlenmiş çeşitlerinden kaçındığınızdan emin olun.

    13.SU:

Hamilelik sırasında kan basıncı arttıkça su içmek önemlidir. Uygun hidrasyon ayrıca kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Yazılar

- Advertisement -

Buna Benzer Diğer Yazılar

- Advertisement -