5 Doymuş Yağ Araştırması, Efsanenin Emeklilik Zamanı Geldi Mi?

Benzer Yazılar

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Tartışmalı yiyeceklerin mükemmel bir örneği hindistan cevizi yağıdır. Genellikle medya tarafından övgüyle söz ediliyor. Ancak bazı bilim adamları bunun sadece lafta kaldığından şüpheli. Bu yüzden...

Mayo Klinik Diyeti

Birçok kısa vadeli seçeneğin aksine, Mayo Klinik Diyeti, yaşam boyu izleyebileceğiniz sürdürülebilir bir diyet planı olmayı amaçlıyor. Bazı yiyecekleri yasaklamak yerine, sağlıksız beslenme davranışlarını kilo...

Köpük Rulo Ne İçin Kullanılır?

Kiminin umursamadığı, kiminin de onsuz yapamadığı ekipman olan köpük rulolar, doğru kullanıldığında fitness seviyenizi yükseltebilir. Köpük ruloyu yakından tanıyın ve birbirinden kritik 10 faydasını öğrenin. BUNDAN...

Kahvaltıyı Sevdirecek Bir Tarif: Protein Ağırlıklı Kış Kahvaltısı

Soğuk havalarda hiç birimiz sağlıklı bir kahvaltıyı önemsemiyoruz. Aksine vücut direncimizi kaybetmemek için en önemli öğündür kahvaltı. Bu kahvaltı önerimiz hem protein ihtiyacınızı karşılayacak...

Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Kendine iyi bakmak için tüketebileceğin en sağlıklı besinler neler? Hamilelik döneminde bedeninde hangi değişimler görülür? Sağlığınla ilgili hayatını kolaylaştıracak öneriler veriyoruz. Hamilelik döneminde hangi değişimler...

Japon Diyet Planı Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Geleneksel Japon diyeti, bütünüyle minimal olarak işlenmiş, besin yönünden zengin, mevsimlik yiyeceklere odaklanır. Deniz ürünleri, sebze ve meyve açısından zengindir. Sade, taze mevsimlik malzemelerle hazırlanan,...

Antep Fıstığının 9 Muhteşem Faydası

Antep fıstıkları sadece lezzetli ve yemesi eğlenceli değil, aynı zamanda süper sağlıklıdırlar Pistacia vera ağacının yenilebilir tohumları sağlıklı yağlar içerirler. İyi birer protein, lif ve...

Prof. Dr. Canan Karatay Gluten Hakkında Uyardı

        'Sizi koyun haline getiriyor' HER türlü hastalığın sebebinin gluten olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, '20 türlü hastalığa neden oluyor,bu bilimsel...

1950’lerden bu yana insanlar doymuş yağın insan sağlığı için kötü olduğuna inanıyor.

Bu aslında, çok fazla doymuş yağ tüketen ülkelerin kalp hastalıklarından daha yüksek ölüm oranlarına sahip olduğunu gösteren gözlemsel çalışmalara dayanıyordu.

Diyet-kalp hipotezi, doymuş yağın, kanda LDL kolesterolü yükselttiğini, daha sonra sözde arterlere yerleştiğini ve kalp hastalığına neden olduğunu belirtir.

Bu hipotezin hiçbir zaman kanıtlanmamış olmasına rağmen, çoğu resmi diyet kuralları buna dayanmaktadır.

İlginç bir şekilde, çok sayıda yeni çalışma, doymuş yağ tüketimi ve kalp hastalığı arasında bir bağlantı bulamadı.

Bu makale, bu konudaki en geniş, en kapsamlı ve en yeni çalışmaları gözden geçirmektedir.

1. Hooper L, vd. kardiyovasküler hastalık için doymuş yağ alımının azaltılması. Cochrane veri tabanı sistematik inceleme, 2015.

Ayrıntılar: Bu, bağımsız bir bilim insanı organizasyonu olan Cochrane tarafından gerçekleştirilen randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir incelemesi ve meta-analizidir.

Muhtemelen şu anda bulabileceğiniz en iyi derleme budur. 59.000’den fazla katılımcı ile 15 randomize kontrollü çalışma içerir.

Bu çalışmaların her biri bir kontrol grubuna sahiptir. Doymuş yağı azaltmış ya da yerine başka yağ türleriyle değiştirmiş, en az 24 ay sürmüş ve kalp krizi ya da ölüm gibi sert son noktalara bakmıştır.

Bulgular: Çalışma, kalp krizi, felç veya tüm ölümlere bağlı olarak doymuş yağı azaltmanın istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmadığını tespit etti.

Doymuş yağın azaltılmasının hiçbir etkisi olmamasına rağmen, bir kısmının çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesi, %27 daha düşük kardiyovasküler olay riski (ölüm, kalp krizi veya felç hariç) riskine yol açmıştır.

Sonuç: Doymuş yağ alımını azaltan insanlar, daha fazla doymuş yağ alanlara kıyasla, ölme, kalp krizi veya felç geçirme olasılıkları aynı gibiydi.

Bununla birlikte, kısmen doymuş yağın çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesi, kardiyovasküler olayların riskini azaltabilir (ölüm, kalp krizi veya felç hariç).

Bu sonuçlar, 2011’de yapılan önceki bir Cochrane incelemesine benzer.

2. De Souza RJ, vd. Doymuş ve trans doymamış yağ asitlerinin alımı ve hepsinin riski, ölüm, kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabete neden olur: gözlemsel çalışmaların sistematik olarak gözden geçirilmesi ve meta-analizi. BMJ, 2015.

Detaylar: Bu sistematik derleme ve meta-analiz, doymuş yağ ve kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıktan ölüm arasındaki ilişki üzerine gözlemsel çalışmaları gözden geçirdi.

Veriler, her bir son nokta için 90.500-339.000 katılımcıyla 73 çalışmayı içermektedir.

Bulgular: Doymuş yağ alımı kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet veya herhangi bir nedenden dolayı ölmek ile bağlantılı değildi.

Sonuç: Daha fazla doymuş yağ tüketen kişilerin, daha az doymuş yağ alanlara kıyasla kalp hastalığı, felç, tip 2 diyabet veya herhangi bir sebeple ölüm yaşama olasılığı daha fazla değildir.

Ancak, bireysel çalışmaların sonuçları çok çeşitliydi. Bu nedenle onlardan kesin bir sonuç çıkarmak zordur.

Araştırmacılar, derneğin kesinliğini “düşük” olarak değerlendirmiş ve konuyla ilgili daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu vurgulamıştır.

3. Siri-Tarino PW vd. Doymuş yağın kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisini değerlendiren prospektif kohort çalışmalarının meta-analizi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 2010.

Ayrıntılar: Bu meta-analiz, diyet doymuş yağ ile kalp hastalığı riski ve felç riski arasındaki bağlantıdaki gözlemsel çalışmalardan elde edilen kanıtları gözden geçirdi.

Çalışmalara 5–23 yıl boyunca takip edilen toplam 347.747 katılımcı katıldı.

Bulgular: Takip sırasında katılımcıların yaklaşık %3’ü (11,006 kişi) kalp hastalığı veya felç geliştirdi.

Doymuş yağ alımı, en yüksek alımı olanlarda bile kardiyovasküler hastalık, kalp krizi veya felç riskinin artmasıyla bağlantılı değildi.

Sonuç: Bu çalışmada doymuş yağ alımı ile kardiyovasküler hastalık arasında bir ilişki bulunamamıştır.

4. Chowdhury R, ​​vd. Diyet, dolaşım ve tamamlayıcı yağ asitlerinin koroner riskle ilişkisi: sistematik bir derleme ve meta-analiz. İç Hastalıkları Dergisi Annals, 2014.

Detaylar: Bu çalışma, kohort çalışmaları gözden geçirdi ve yağ asitleri ile kalp hastalığı veya ani kalp ölümü riski arasındaki bağlantı üzerinde randomize kontrollü çalışmalar yaptı.

Çalışma 550.000’den fazla katılımcının olduğu 49 gözlem çalışmasının yanı sıra 100.000’den fazla katılımcının yer aldığı 27 randomize kontrollü çalışmayı içermektedir.

Bulgular: Çalışma doymuş yağ tüketimi ile kalp hastalığı veya ölüm riski arasında bir bağlantı bulamadı.

Sonuç: Doymuş yağ alımının daha yüksek olduğu kişilerde kalp hastalığı veya ani ölüm riskinde artış olmadı.

Ayrıca, araştırmacılar doymamış yağlar yerine çoklu doymamış yağları tüketmenin bir yararını bulamamıştır. Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, koruyucu etkileri olduğu için bir istisna idi.

5. Schwab U, vd. Diyetteki yağ miktarının ve türünün kalp damar hastalıkları için risk faktörleri ve tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gelişme riski üzerine etkisi: sistematik bir derleme. Gıda ve Beslenme Araştırması, 2014.

Detaylar: Bu sistematik derleme, diyet yağının miktar ve tipinin vücut ağırlığı ve tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser riski üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir.

Katılımcılar hem sağlıklı olanları hem de risk faktörü olanları içermiştir. Bu derleme 607 çalışmayı içermektedir; randomize kontrollü çalışmalar, prospektif kohort çalışmaları ve yuvalanmış vaka kontrol çalışmaları.

Bulgular: Doymuş yağ tüketimi, artan kalp hastalığı riski veya tip 2 diyabet riski ile ilişkili değildi.

Araştırmacılar, kısmen doymuş yağın çoklu doymamış veya tekli doymamış yağ ile değiştirilmesinin LDL kolesterol konsantrasyonlarını azaltabileceğini ve özellikle erkeklerde kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini buldular.

Bununla birlikte, rafine karbonhidratları doymuş yağ yerine koymak, kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir.

Sonuç: Doymuş yağ yemek kalp hastalığı veya tip 2 diyabet riskini artırmaz. Bununla birlikte, kısmen doymuş yağın çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesi, özellikle erkeklerde kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Özet: Doymuş yağın azaltılmasının kalp hastalığı veya ölüm riski üzerinde etkisi yoktur.Doymuş yağın rafine karbonhidratlarla değiştirilmesi kalp hastalığı riskini arttırıyor gibi görünmektedir. Doymuş yağın çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesi, kardiyovasküler olay riskini azaltabilir. Ancak kalp krizi, felç ve ölüm sonuçları karışıktır.

Efsanenin Emeklilik Zamanı Geldi Mi?

Bazı tıbbi koşulları veya kolesterol sorunları olan kişilerin doymuş yağ alımlarını takip etmeleri gerekebilir.

Bununla birlikte, çalışmalar, ortalama bir birey için doymuş yağın kalp hastalığı ile önemli bir ilişkisinin olmadığı oldukça açıktır.

Söylendiği gibi, doymuş yağın doymamış yağ ile değiştirilmesinde küçük bir fayda olabilir.

Bu, doymuş yağın “kötü” olduğu anlamına gelmez. Sadece doymamış yağlar özellikle sağlıklıyken, doymuş yağ nötrdür.

Nötr olan bir şeyi çok sağlıklı bir şeyle değiştirerek, net bir sağlık bonusu elde edersiniz.

Sağlıklı doymamış yağ kaynakları arasında kuru yemiş, tohum, yağlı balık, sızma zeytinyağı ve avokado bulunur.

Günün sonunda, genel nüfusun doymuş yağ konusunda endişelenmesi için herhangi bir sebep olmadığı görülüyor.

Şekerli soda ve abur cuburdan kaçınmak, sağlıklı yiyecekler yemek ve egzersiz yapmak gibi dikkatinize daha fazla değer veren başka konular vardır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Yazılar

Kilo Verirken Zorlanmanıza Sebep Olan 15 Hata

Kilo verme bazı durumlarda zor olabilir. Bazen her şeyi doğru yaptığınızı düşünüp yine de sonuç alamayabilirsiniz. Bu durumda uyguladığınız beslenme programın içeriğine, aldığınız tavsiyelerin...

Aristo Diyeti : 1 Haftada 1 Beden İncelme

“Aristo Diyeti” İnsan Hayatına dokunan, kurtaran ve koruyan sürdürülebilir bir yaşam kılavuzudur. Aristo Diyeti ile beslenme kültürünüz değişir, sağlığınız korunur. Aristo Diyeti Nedir? Aristo Diyeti kısa dönemli...

Kahvaltılık Gevrek Diyeti

Mısır gevreği diyetinde, günde iki öğün yerine mısır gevreği ve süt tüketirsiniz. Diyet bir süredir etrafta olmasına rağmen, son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Kısa süreli kilo kaybı...

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Tartışmalı yiyeceklerin mükemmel bir örneği hindistan cevizi yağıdır. Genellikle medya tarafından övgüyle söz ediliyor. Ancak bazı bilim adamları bunun sadece lafta kaldığından şüpheli. Bu yüzden...

Portakal Suyunun Etkileri

Evde kendi sıktığınız portakal suyunun sandığınız kadar sağlıklı olmadığını biliyor muydunuz. Portakal suyu ve taze portakalların besin içerikleri benzerdir. Ancak bazı önemli...

Serinletici Ve Tatlı İçecek Önerimiz

Yaz aylarında genellikle soğuk ve tatlı içecekler arıyoruz. Bazen asitli ve çok şekerli içeceklere yönelebiliyoruz. Siz de buna engel olmak ve hem ihiyacınızı giderip...
- Advertisement -

Buna Benzer Diğer Yazılar

- Advertisement -