Gün içinde hareketsiz olanlar için basit yoga pozları

Gün içinde uzun süre hareketsiz kalmak çoğunlukla hissettiğimiz bazense fazla üzerine düşmediğimiz ama yaşamımızı etkilemeye başlayan rahatsızlıklara yol açabilir.

Düzenli egzersiz yapmak insana mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor, bu hormon da stresin yol açtığı yıpratıcı etkileri azaltıyor.

Şehir yaşamının neden olduğu günlük stres ve hareketsizlik ile gelen hastalıklardan her gün egzersiz yaparak korunmak ve sağlıklı kalmak mümkün.

Yoga; zaman, mekan ve bütçeden tasarruf sağlayan ama uzun süreli yapıldığında fazlasıyla etkisini gösteren bir spordur. Yoga yapmak sadece vücudunuzu esnetmeye ve kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olmaz, aynı zamanda kalp sağlığınıza, sindirim ve sinir sisteminize ve ruh sağlığınıza da fayda sağlar.

Üstelik uzun saatler ayırmanız gerekmez. Günlük sadece 30 dk yoga yapmak yaşam kalitenizi gözle görülür bir ölçüde arttırır.

Çok uzun süre masa başında oturarak çalışanlar için bu yoga pozlarını derledik.

Dağ duruşu (Tadasana)

Her iki ayak tabanı üzerinde, ayakta durarak uygulanır. Topuk, ayak tabanı ve parmaklarla yere bütün şekilde basılır. Ayaklar bitişik, topuklar ve ayak parmakları düz hizada karşıyı gösterir.
Kollar içeriye doğru dönük durur. Avuç içleri bedene dönük ve hafifçe bedene dokunulur. Ağırlık her iki ayağa eşit olarak dağıtılır.
Gözler açık karşı hizada tek bir noktaya odaklanır. Nefes tutulmaz, derin ve düzenli bir şekilde solunum yapılır. Zemine dik olacak şekilde durulur.
Tadasana, ayakta uygulanan pozların başlangıç duruşudur. Ama başlı başına bir duruş olarak da uygulanması çok yararlıdır. 30 sn ila 1 dk arası rahat nefes alarak pozda kalabilirsiniz.

Hilal pozu (Düşük hamle varyasyonu)

Aşağı bakan köpek pozundayken nefes vererek sağ ayağınızı ellerinizin arasından ileriye doğru uzatın. Sonra sol dizinizi yere koyup sabitleyin. Sonra sol dizinizi, basenleriniz ve kasıklarınız rahatça esneyene kadar, hafifçe geriye doğru kaydırın ve sol ayağınızın üstünü yere gelecek şekilde çevirin. Sağ dizinizin yerinde sabit olduğundan emin olun.
Nefes alarak bedeninizi yukarı doğru kaldırın. Kollarınızı yere dik olacak şekilde yukarı doğru kaldırın. Kuyruk sokumunuzu aşağı doğru getirirken, kasık kemiğinizi göbek deliğinize doğru kaldırın. Göğsünüzü ve omuzlarınızı dikleştirin.
Başınızı geriye doğru atarak yukarı doğru bakın. Bu esnada boynunuzun zorlanmamasına dikkat edin. Serçe parmaklarınızı tavana doğru uzatın.
Bu duruşta 1 dk. kalın, nefes vererek vücudunuzu sağ baldırınızdan geriye doğru çekerken ellerinizi yere koyun ve ayak parmaklarınız ters olacak şekilde yere koyun. Sonra tekrar nefes vererek, sol dizinizi yerden kaldırarak tekrar aşağı bakan köpek duruşuna getirin. Bu duruşu ayağınızı değiştirerek aynı sürelerde tekrar yapın.

savaşçı 1

Dağ pozundayken, sağ bacağınızla arkaya doğru büyük bir adım atın. Sol ayağınız 90 derece öndeyken sağ ayağınızı 60 derece öne doğru çevirin. Sağ ayağınızı matın dış kısmına doğru getirin. Pelvis ve gövdenizi karşıya doğru döndürün. Nefes alırken kollarınızı yavaşça gökyüzüne doğru yükseltip avuçlarınızı birleştirin. Nefes verirken sol dizinizi bükün. Savaşçı pozunda yapmamız gereken şey uyluğumuzu iyice rotasyona uğratarak içeriye doğru dönmesini sağlamak. Pelvisi arkaya ve yukarı doğru çekip, göğüs kafesinizi öne doğru alın. Ayaklarınızla iyice yere sağlam bir şekilde köklenerek, bedeninizin bir savaşçı gibi net, keskin ve güçlü olduğunu hissedin.

savaşçı 2

Dağ pozundayken sağ bacağınızı büyük bir adımla arkaya doğru alın. Sağ ayağınızı içeri doğru 60 derecelik açıyla çevirin. Sağ ayak topuğunuzu sol ayak topuğunuzla aynı hizaya getirin. Nefes alırken kolları yana doğru açarak, gövdenizi ve pelvisinizi tam karşıya doğru hizalayın. Nefes verirken sol dizinizi bükün. Kollar olabildiğince uzun ve aktif, başınızı hangi diziniz bükülüyse o o tarafa doğru çevirin. Kalçayı ve göğüs kafesinizi öne doğru alın. Omurgayı tam dik konuma getirmiş olun. Nefes alırken dizinizi yavaşça gerginleştirin. Nefes verirken kollarınızı serbest bırakın. Arkadaki ayağınızı öne getirin. Birkaç nefes dinlendikten sonra aynı şekilde diğer taraf için uygulayın.

Üçgen

Kollar iki yana açık bacaklarınız 45 derecelik bir açıyla açıkken sol/sağ bacağını öne doğru çevirin. Sağ/sol ayağınızın topuğunu matın kısa tarafına gelecek şekilde ayak tabanınızı çevirin. Öne doğru kollarınızla uzayın. Nefes verirken kolunuzu aşağı doğru indirerek ayak bileğinizden tutmaya çalışın. Diğer elinizi bükmeden yukarı doğru kaldırın. Arkanızda hayali bir duvara yaslandığınızı düşünerek sırtınızı mümkün olduğunca düz tutmaya çalışın. Bakışlarınız yukarıdaki elinize doğru olsun. Sakin bir nefes alıp sakin bir nefes verin.

 

İlginizi Çekebilir