Göbeği Sıfırlayan Diyet

Göbeği sıfırlayan diyet planını, Uzman Doktor David Zinczenko’nun geliştirdiği son diyet planı ve kitabını bu yazıda artıları ve eksileriyle sizinle için inceledik.

Son diyet planında David abimiz bize yağ tutan genleri kapatarak yağdan 14 günde 7 kilo vermeyi öğretiyor.

Bu kitabın gelişimi aslında Zinczenko’nun 30 yıllık göbek yağıyla ilgili çalışmları var. Göbek yağının nasıl oluştuğu, nasıl daha hızlı eridiğiyle ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda öğrendiklerini yansıtıyor.

Basitçe Göbeği Sıfırlamak

David Zinczenko kitabını ikiye ayırıyor ve şimdi birinci ve ikinci kısımda neler anlattığını size özetlemek istiyorum.

Birinci Kısım

David kitabına göbeğin çirkin olmanın dışında sağlığa da çok zararlı olduğunu anlatarak başlıyor. Göbekteki biriken o yağ tabakasının hem beyne hemde kalbe direkt olarak zarar verdiğini kanıtlayarak devam ediyor. Göbek yağı tutan genlerin ve o genleri oluşturan faktörlerin nasıl oluştuğunu son teknolojiyi kullanarak anlatıyor.

Kitabı okuyanlar şunları öğreniyor.

* Göbekte yağ birikimini başlatan genleri nasıl kapatabiliceklerini

* Hangi yemeklerden uzak durmaları gerektiğini

* Hangi yemekleri tercih edeceklerini

* Bağırsak floranı dengelemenin anahtarı ve göbek yağını eritmenin yöntemlerini.

İkinci Kısım

İncelediğimiz kitabın ikinci kısmında ise göbeği sıfırlamak için egzersiz tavsiyeleri veriliyor.

Bu diyet günde 3 öğün yemene izin veriyor ve bir göbek eritme içeceği ve bir ara öğün alabilirsiniz.

Yemek planı ve içindekiler ise şöyle:

* Tam tahıllardan alınan karbonhidratlar sınırlı

* Zeytin yağı

* Yüksek lif içeren meyveler

* Kırmızı meyveler

* Yeşillikler ve taze sebzeler

* Çok yumurta çok ama çok yumurta

* Son olarak yeşil çay (siyah çay içmeyin)

Yememeniz gerekler (veya lütfen az yiyin)

* ŞEKER ve tüm şeker türleri, toz, küp, baklava, sütlaç, künefe, kazan dibi ve kazan tepesi hepsi.

* Un ve unlu tüm ürünler. Sayayım mı? 🙂 Ekmek, simit, börek, çörek ve benzeri.

* Süt, peynir ve sınırlı olarak tereyağı.

* Doymamış yağ dediğimiz yağı zaten tüketmeyin. Doymuş yağları da daha az tüketmeye çalışın. Buna kırmızı ette giriyor az az çok az yemeğe çalışın.

Bu diyet size ekmeği tamamen terkedin yada hiç et yemeğin demiyor ama bunları azaltıp ihtiyacınız olan proteini biraz daha meyve sebze gibi besinlerden almaya teşvik ediyor diyebilirim.

Anlamanız için şöyle bir örnek vereceğim normalde bizim kendi uyguladığımız menüde kavurma ve pilav birlikte olmamalı menüyü biraz sebze ağırlıklı hazırlayalım. Bizim uygulayacağımız diyette ise kıymalı pırasa var yanında bir tane tost ekmeği. Gördüğünüz gibi içerik çoğunlukla bitkileşti et ekmek duruyor ama kahramanımız kurtarıcımız pırasa 🙂 

Tekrar dediğim gibi bu diyet etsiz veye ekmeksiz değil ama az et az ekmek çok pırasa çok bitki çok soğan ve çok yeşillik içeriyor.

Ve zaten alkol almadığınızı düşünerek sadece söylüyorum. Alkol yasak o da direk yenilen her şeyi yağa çevirdiği için alkol alınması yasak hani zaten almadığınızdan eminim ama haberiniz olsun.

Göbeği Sıfırlamadan Önceki İç Temizlik Detoks

Zinczenko abimiz bu diyete başladığımızda ilk 7 gün içimizin güzelce bir temizleneceğini ve belli yemekleri terk ettiğimiz için bunun enerjimize ve günlük hayatımıza ciddi derecede çok iyi geleceğini anlatıyor. Ama bağımlılıkları kırmakta biraz zorlanabilirsiniz (ŞEKER).

Egzersiz

Bizim kitapta karşılaştığımız egzersizler tüm vücut egzersizlerinden oluşuyor.  Çok değişik bir şekilde göbek eriten egzersiz dendiğinde akla gelen mekiği tavsiye etmiyor hatta yapmayın diyor. Mekiğin karın kaslarını arkaya iteceği için yağların yakımını güçleştirdiği söylüyor.

Göbeği eritmek istiyorsanız mekik çekmeyin tavsiyesinin şokunu henüz üzerimizden atamadık. Peki siz…

Zinczenko’nun notlarında verdiği önemli bilgilerden biri de göbek yağı egzersizle erimez. Bu yüzden tüm vücudu çalıştırmak en mantıklısı ve bizim tavsiye edeceğimizde bu olacaktır diyor. Sadece bir bölgeye odaklanmak yerine tüm vücudu çalıştırarak daha fazla kalori harcadığınızda daha fazla yağ yakıyor. Böylece yağlardan kurtuluyorsunuz.

Örnek Yemek Planı

Kahvaltı 

Yumurta, greyfurt ve yanında yeşil çay

Ara Öğün 

Göbek sıfırlayan bir smoothie (ne olduğunu bilmiyorsanız kızınıza yada oğlunuza sorun)

Smoothie: Yoğurt ve meyveleri blender ile karıştırın ve için.

Öğle Yemeği 

Akdeniz yeşillikleri içeren salata ve nohut bununla beraber zeytin yağlı ton balığını güzel bir öğün olabilir.  Balığı balzamik sosla yemenizi tavsiye ediyor ama ızgarada pişmiş bir levrekte aynı işi görecektir.

Ara Öğün 

On tane badem

Akşam Yemeği

Izgarada pişmiş limonlu ve kara biberli bir tavuk göğsü yanında da brokoli

Kitabın Avantajları

Göbek sıfırlayan diyet kitabının yazarı bir diyetisyen ve kendi anlatımıyla 50 yıla yakın bir tecrübesi var ve bunun 30 yılı sadece göbek üstüne yoğunlaşmış ve binlerce kişiyi  zayıflatmış.

Temiz taze ve sağlıklı beslenmeyi tavsiye ediyor. 

Genel olarak çoğunlukla bitki ile beslenmenin verdiği yararları insanlara güzel anlayabilecekleri bir dilde anlatıyor.

Göbeğin kişilere zararını bilimsel olarak kanıtlıyor.

Kitabın Dezavantajları

Kitapta yazan bir çok detoks içecekleri bir çok diyetisyen tarafından gereksiz görülüyor.

Çok aşırı kilolu kişilerde önce göbek erimez tüm vücut dikkate alınmalı, dolayısıyla bu anlatılanlar çok aşırı kilolular için tavsiyeler yok.

Kalori kısıtlaması bazıları için daha zor olacaktır.

Diyeti uygulayan insanlar peynir, et, şeker ve ekmek gibi sınırlı tüketilmesi gereken gıdaları diyet sonrası aşırı tüketme durumuna düşebilir buda kiloların ve yağların geri gelmesi demek.

Sonuç

Aldığınız kaloriyi düşürmeye çalışın ve bazı gıdalardan uzak durun göreceksiniz ki zayıflamak çok kolay. Yediğiniz her şey bir enerji ve harcadığınız enerjinin alınandan daha fazla olması gerekli. Böyle olmazsa zayıflamak veya göbek yağlarından kurtulma olmayacaktır.

Her şeyin sonu buraya geliyor biliyorum ama “lütfen yemeyin”. Daha doğrusu az ve doğru beslenmeye dikkat edin. Sizi çok seviyoruz afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir