Gluten Nedir?

Gluten Nedir?

Gluten, özellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Bitki aleminden elde edildiği için insan sağlığı için çok yararlıdır. Jelatin’in en önemli alternatifidir. Tat, koku ve lezzetinden daha iyi ve ekonomiktir.
Ancak çölyak hastaları için tehlike arz eder. Glüten, özellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Buğday; başta çavdar, arpa, yulaf olmak üzere diğer hububat tahılları ile de yakından alakalıdır ve bu nedenle bu tahıllar da glüten içerirler.
Glüten, hamurun güçlü yapısından sorumlu, buğdayda bulunan proteindir. Glüten proteinleri, ekmek yapımı esnasında oluşan ağsı yapıdan sorumludur. Yükselme devresinde oluşan bu yapı çok önemlidir, glütensiz istenilen yapı oluşamaz ve ekmek mayalanamaz.

Gluten Faydaları ve Zararları

Glüten, birçok insan için mide-bağırsak kanalı yoluyla kolaylıkla sindirilebilen normal bir proteindir. Fakat bazı kişiler glüteni sindiremez. Bu kişiler çölyak hastasıdır. Çölyak hastaları dışında gluten hassasiyeti olan kişiler de glutensiz beslenmelidirler. peki bu hastalar dışında gluten insan sağlığına zararlı mıdır? sağlığımızı etkiler mi? diye sorarsanız bu konuda pek çok uzmandan farklı görüşler çıkmıştır.

Prof. Dr. Canan Karatay gluten hakkında ne demiş bilmek isterseniz bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca uzmanlar eski bugday ile şimdiki buğdaylar arasında kimyasal farklılıklar olduğu, günümüzdeki buğdayların genetik olarak değiştirilmiş olmasından dolayı insan sağlığına zarar verdiği konusunda hemfikirler.

Bu sebeple bu glutenin de çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca çokça sorulan sorulardan Ekmeğin zarar verip vermediği konusunda merak ettiklerinizi de bu makalemizde okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir