Kardiyovasküler dayanıklılık, güç, esneklik, hız, çeviklik ve denge! CrossFit ile kendi sınırlarınızı keşfetmeniz mümkün.

CrossFit nedir?

CrossFit, Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen ve 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefleyen bir antrenman programıdır. Bunlar; kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge ve vücut kontrolü olarak sıralanır.

Öncelikle şunu söyleyelim; CrossFit belli bir bölgeyi değil, birden çok eklem ve kasla birlikte tüm vücudu dengeli biçimde çalıştırmak içindir. CrossFit’i olimpik halter teknikleri, temel jimnastik ve atletizm birleşimi olarak da tanımlayabiliriz.

CrossFit, polis akademileri, özel askeri operasyon üniteleri, şampiyon dövüş sporcuları ve dünyadaki yüzlerce elit ve profesyonel atlet için geliştirilen, başlıca güçlenme ve kondisyon programlarından biridir.

CrossFit programı, aslında planı bakımından geniş ve kapsayıcı bir fitness programıdır. Özelliği; uzmanlık alanı olmaması, mücadele ve hayatta kalmaya dayalı bir program olmasıdır. Herkes CrossFit yapabilir. Kalp rahatsızlığı olan yaşlı katılımcılara uygulanan programın aynısı elit sporculara da uygulanabilir. Burada yapılacak tek değişiklik yük ve yoğunluk üzerinedir, program değişmez.

CrossFit programı sıklıkla değişen yüksek yoğunlukta fonksiyonel hareketlerden oluşur. CrossFit core kuvvetine dayalı bir kondisyon programıdır. CrossFit fiziksel yeterliliği en iyi seviyeye taşırken şu maddeleri ön planda tutar:

• Kardiyovasküler ve solunum sistemi dayanıklılığını artırma
• Dayanıklılık
• Kuvvet
• Esneklik
• Hız
• Koordinasyon
• Çeviklik
• Denge
• Kesinlik

CrossFit programı, 7’den 70’e her yaş grubuna uygundur. Ne var ki belli bir fiziki yeterlilik gerektirir. Antrenmanlara tam anlamıyla başlayabilmeniz için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebilir. Program, aynı zamanda kişilerin tüm fiziksel alanlardaki kuvvet ve yeterliliğini artırmak için oluşturulmuştur. CrossFit atletleri bu çoklu, farklı ve rastgele seçilmiş fiziksel zorlukları başarıyla uygulayabilecek şekilde antrenmanlarda kullanılır.
Bu program askeri birlikler, polisler, itfaiyeciler ve birçok sporcu tarafından tercih edilir. CrossFit bu alanlarda efektif olduğunu kanıtlamıştır. CrossFit programı her yaştan ve her fiziksel kondisyondan olan kişi için uygundur.

CrossFit kimler için uygundur?

• Aileler, öğrenciler, yetişkinler, çocuklar, gençler, profesyonel ve elit atletler dahil herkes CrossFit programına katılabilir.
• Bisikletçiler, sörfçüler, kayakçılar, tenisçiler ve üst düzeyde yarışan herkes CrossFit programını uygulayabilir. CrossFit’in kendi metodu sedanter, genç, fazla kilolu, patolojik rahatsızlığı olan, yaşlı kişilerde de test edilmiş ve aynı başarı yakalanmıştır.

CrossFit metodu nedir?

CrossFit metodu aşamalı efor sarf etme dışında kişiye çok yönlü faydalar da sağlamaktadır:
• Diyet
• Metabolik kondisyon: Üç çeşit metabolik yolda gelişim sağlar: Aerobik, laktik asit ve fosfokreatin
• Jimnastik: Vücut kontrolü ve hareket genişliği için fonksiyonel kapasiteyi artırır.
• Ağırlık kaldırma ve fırlatma: Objelerin kontrolü ve kuvvet artırımı için gerekli beceriyi oluşturur.
• Spor: Rastgele seçilmiş hareketler ile becerileri artırarak bir yarış atmosferi oluşturur.

CrossFit antrenmanlarını uygulamak için karmaşık spor aletlerine gerek yoktur. Antrenmanlar, kişinin kendi vücut ağırlığını veya serbest ağırlıkları kullanarak kullanarak yapılabildiği gibi çeşitli elektriksiz kondisyon malzemeleri kullanarak da yapılabilmektedir.

Yoğun egzersizlerin bir araya gelmesiyle oluşan CrossFit, son zamanlarda bir spor türü olmaktan çıkıp bir spor branşı olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Bunun yanı sıra sıkı ve fit bir vücut için de oldukça etkin çalışma programları sunan CrossFit, günümüzde en çok tercih edilen sporlardan biridir.

CrossFit’le ilgili dikkat edilmesi gereken nokta, bilinçsizce yapıldığı takdirde sakatlık riskinin söz konusu olmasıdır. Ağırlıklarla yaptığınız antrenmanlar için mutlaka ağırlık kaldırma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden bir antrenör gözetiminde yapmanızı tavsiye ederiz Ayrıca CrossFit’e başlamadan önce doktorunuzdan fiziksel yeterlilik için bilgi almanızı da öneririz.