Bilinçsiz Diyetin Tehlikeleri

Kilo vermek için kişiler ağır diyetlerin altına girmektedirler ve bunun sonucunda da başarısız olmaktadırlar. Ağır diyetler herkesin yapabileceği diyet türlerinden değildir. Uzmanlık sertifikası olmayan herkes diyetisyenlik yaptığı için her kafadan bir ses çıkmakta ve piyasa diyet menüleri ile dolup taşmaktadır.

Ağır diyetler herkesin yapabileceği diyet türlerinden olmadığı gibi yapılması sağlık açısından da çok tavsiye edilmemektedir. Ağır diyetler altına girmektense ‘dengeli ve sağlıklı beslenme’yi yaşam felsefesi haline getirmek çok daha mantıklıdır. Diyetler başarısızlıkla sonuçlandığı zaman verilen kilolar hemen alınır. Oysa sağlıklı yaşamı felsefe olarak edindiğiniz zaman uzun vadede hiçbir sağlık ve kilo sorunu yaşamazsınız.

Bilinçsiz yapılan diyetlerin sonuçları:

  • Bilinçsiz yapılan diyetlerde vücut gerekli besinleri alamaz. Normalde karbonhidrattan şekere kadar tüm besinleri belli oranlarda tüketmek zorundayızdır. Ancak ağır diyetler çoğunu listeden çıkartarak vücut dengesini bozmaktadır. Bu tip diyetler kişilerin hayati tehlike yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca çeşitli ve kalıcı bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

– Bilinçsiz diyetler kansızlığa neden olurlar. Kontrolsüz diyetler folik asit, demir ve B12 gibi vitaminlerin yeterince alınmamasına yol açarak kişilerde ileri düzeyde kansızlığa neden olmaktadır.

– Bilinçsiz diyet yeme alışkanlıklarının bozulmasına neden olur. Bu nedenle uzun süreli bilinçsiz diyet yapanların psikolojik destek görmesi gerekmektedir. Gerekirse de ilaç ile tedavi altına alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir