Ana Sayfa Diyet

Altın (Zerdeçal) Sütünün 10 Faydası ve Nasıl Yapılacağı

21

Altın sütü – aynı zamanda zerdeçal süt olarak da bilinir – Batı kültürlerinde popülerlik kazanmış bir Hint içeceğidir.

Bu parlak sarı içecek geleneksel olarak, inek veya bitki bazlı sütü zerdeçal ve tarçın ve zencefil gibi diğer baharatlarla ısıtmak suretiyle yapılır.

Pek çok sağlık yararı için teşvik ediliyor ve çoğu kez bağışıklığı arttırmak ve hastalığı durdurmak için alternatif bir çözüm olarak kullanılıyor.

1-Altın sütü antioksidanlar açısından zengindir, bu da hücreleri hasara karşı korur, hastalık ve enfeksiyonlarla mücadele eder ve genel sağlığınıza katkıda bulunur.

 

2-Zerdeçal, zencefil ve tarçın, altın sütte ana maddeler, enflamasyonu ve eklem ağrısını azaltabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

3-Altın sütün içindeki bazı bileşenler hafızayı korumaya yardımcı olabilir ve Alzheimer ve Parkinson hastalığından beyin fonksiyonundaki azalmayı önleyebilir.

 

4-Zerdeçaldaki aktif içerik olan Curcumin, depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

5-Zerdeçal, zencefil ve tarçın – altın sütün içindeki ana maddeler – hepsi kalp fonksiyonuna faydalı olabilecek ve kalp hastalığına karşı koruyabilecek özelliklere sahiptir.

 

6-Tarçın ve zencefil, altın sütte iki ana madde, kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir. 

7-Çalışmalar, tarçın, zencefil ve zerdeçalın kansere karşı bazı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

 

8-Altın sütü yapmak için kullanılan maddeler vücudunuzu enfeksiyonlardan koruyabilen antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir.

 

9-Zencefil ve zerdeçal, altın sütte iki bileşen, hazımsızlığı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Zerdeçal ayrıca ülseratif kolitli kişilerde semptomları hafifletebilir.

 

10-Altın sütü kullandığınız sütü bağlı olarak kalsiyum ve D vitamini açısından zengin olabilir. Bu besinlerin her ikisi de osteopenia ve osteoporoz gibi kemik hastalıkları riskinizi azaltarak güçlü bir iskelete katkıda bulunur.

Altın Süt Nasıl Yapılır?

Altın sütü evde yapmak kolaydır – sadece bu tarifi takip edin:

Malzemeler:

  • Seçtiğiniz şekersiz bir süt  1/2 bardak (120ml)
  • Zerdeçal 1 çay kaşığı
  • 1 küçük parça rendelenmiş taze zencefil veya 1/2 çay kaşığı zencefil tozu
  • Tarçın tozu 1/2 çay kaşığı
  • 1 tutam karabiber
  • 1 tatlı kaşığı bal veya akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

Talimatlar:

Altın sütü yapmak için tüm malzemeleri küçük bir tencerede karıştırıp kaynatın. Sıcaklığı azaltın ve yaklaşık 10 dakika ya da kokulu ve lezzetli hale gelene kadar pişirin. İçeceği ince bir süzgeçten geçirerek bardağa süzün ve bir tutam tarçınla süsleyin.

Altın sütü önceden de yapılabilir ve buzdolabınızda beş güne kadar saklanabilir. Sadece içmeden önce tekrar ısıtın.

NOT:

Altın süt, sağlıklı bir beyin ve kalpten daha güçlü kemiklere, gelişmiş sindirime ve daha düşük hastalık riskine kadar bir dizi sağlık faydası sağlayabilen antioksidanlarla dolu lezzetli bir içecek.

En fazla sağlık faydalarından yararlanmak için hem kalsiyum hem de D vitamini içeren bir süt kullanın ve içeceğinize eklediğiniz bal veya şurup miktarını sınırlayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz