5 HAREKETLE SİMİTLERE VEDA ET!

Benzer Yazılar

Jean giydiğinde belinin yan taraflarından fırlayan fazlalıklar, bütün kadınları rahatsız eder. Sen de aynı dertten muzdaripsen, sorunu kökten çözmek için pilatesten yardım alabilirsin.

Bu egzersizler özellikle obliquus externus ve obliquus internus kaslarını (gövdenin yanlarında yer alan kas grupları) güçlendirip o bölgedeki fazlalıklardan kurtulmanı sağlayacak. Bedenini anatomine en uygun biçimde şekillendiren pilates egzersizlerini haftada üç ya da dört gün uygulayarak kısa sürede fazlalıklardan kurtulabilirsin.

Sol diz kapağını mat’in üzerine koy ve sağ bacağını yanlamasına düz uzat. Parmak ucun ileriye bakmalı ve diz kapağınla aynı hizada olmalı (a). Ellerini başının üzerinde birleştir ve nefes al. Nefes vererek sola doğru bükül. Başlangıç pozisyonuna dön (b). Bu kez sağa doğru bükül, tekrar başlangıç pozisyonuna gel. 20 tekrar yap. Bacaklarının pozisyonunu değiştir, 20 defa daha tekrarla.

Yere sırtüstü uzan. Bacaklarını 90 derece bük. Kollarını omuz hizasında iki yana aç (a). Başını ve kollarını yerden kaldırmadan nefes al, verirken bacaklarını birbirinden ayırmadan sağa doğru çevir (b). Nefes al ve tekrar nefes vererek sola çevir. 20 defa tekrarla.

Mat’in üzerine yanlamasına uzan, omzunla dirseğini aynı hizaya getir. Vücudun başından ayaklarına kadar aynı hizada olmalı (a). Kalçanı yerde tut. Karın kaslarından güç alarak kalçanı yerden kaldır. Vücudun dümdüz bir çizgi olmalı. 30-60 saniye plank pozunda durmaya çalış (b). Hareketi formunu bozmadan yapabildiğin kadar tekrarla. Her seferinde bir, iki tekrar daha fazla yapmaya çalış.

Bacaklarını mat genişliğinde aç, sırtın ve boynun dümdüz bir çizgi olacak şekilde oturma kemiklerine otur. Kollarını göğsünün hizasında çapraz yap (a). Karın kaslarını sık. Nefes al, nefes verirken gövdenin pozisyonunu bozmadan gövdeni sağa döndür (b). Başlangıç pozisyonuna geri dön, diğer tarafa dönerek tekrar et. Hareketi 20 defa tekrarla.

Sol yanına doğru uzan; vücudun başından parmak uçlarına kadar düz bir çizgi gibi olmalı. Kolunu yanda düz uzat, kolunla başının arasına bir havlu yerleştir. Üstteki elini gövdenin önüne yerleştir (a). Üst bacağını vücudunun hizasında 10 cm kadar kaldır, alttaki bacağını üsttekine yakınlaştır (b). Üstteki bacağının pozisyonunu bozmadan alttaki bacağını yere indirip kaldır. Hareketi 20 defa tekrarla.

 

Son Yazılar

Buna Benzer Diğer Yazılar